Sun fyrer yderligere 1.500 medarbejdere

Sun Microsystems varsler fyringer af yderligere 1.500 ansatte.

Artikel top billede

Sun skal til at fyre 1.500 medarbejdere i denne uge.

Sun siger i denne uge farvel til 1.500 af selskabets medarbejdere.

Det sker som led i en restruktureringsplan, der blev annonceret tilbage i november sidste år.

Her meddelte det californiske selskab, at man skulle fyre op mod 6.000 ansatte i løbet af det næste år.

De 1.500 fyringer kommer i kølvandet på fusionplaner med IBM.

Kommer til at berøre alle

Det er ikke kun menigmand, der bliver ramt i Sun. Fyringsrunden vil nemlig ramme bredt - og altså også blandt selskabets chefer.

"Sun forsætter med at foretage beslutninger, der har til formål med at strømline operationer og fordele ressourcer, så det bedst kan løse de problemstillinger, fremtidens marked står over for," skriver Sun i en meddelse.

Dan Olds, senioranalytiker hos Gabriel Consulting, har sagt, at Sun ikke har de samme muligheder som andre velrenommerede selskaber.

"Sun har ikke nær så mange eksklusive partnere som HP og IBM," siger Dan Olds.

Dan Olds fortæller IDG News Service, at det primært er Suns salgsafdeling, der er berørt af fyringerne.

Mister kundeberøring

Regnskabsanalyseinstituttet Wedge Partners fortæller til IDG News Service, at Sun havde et meget svagt tredje kvartal.

Wedge Partners mener, at nedskæringerne vil komme til at berøre 25 til 50 procent af den del af forretningen, der har kunderne at gøre.

Sun mener, at tallet er noget mindre.

Nedskæringerne kommer ifølge Wedge Partners til at betyde, at Sun i fremtiden må forlade sig på eksterne partnere, når Sun skal sælge sine produkter.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Sun i Danmark om konsekvenserne for selskabets danske ansatte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect