Populær renoverings-hjemmeside halter bagefter

36.000 danskere har afleveret ansøgning om tilskud fra byggepulje. Mange brugere river sig i håret.

Artikel top billede

Boligejere med håb om at få del i regeringens puljemidler på halvanden milliard kroner oplever forsinkelser og problemer med at vedhæfte filer til det elektroniske ansøgningsskema på hjemmesiden boligforbedringer.dk.

Computerworld har hele tirsdag modtaget oplysninger fra læsere, som selv prøver lykken på den offentlige hjemmeside, som er porten til midlerne, der håndteres af Erhvervs- og Byggestyrelsen.

Ifølge styrelsen har 36.000 danskere i løbet af de første halvanden time gennemført en ansøgning om støtte til byggeprojekter.

Det skriver Erhvervs - og Byggestyrelsen i en pressemeddelelse.

Andres skyld

Ifølge styrelsen har servere og ansøgningsskema kunnet klare den store belastning, men der har ifølge Erhvervs- og Byggestyrelsen "en overgang været ventetid på at modtage log-in pga. stor trafik hos mailudbydere.

Ligeledes har der været meget stort pres på call-centret, som har fungeret, men hvor brugerne har oplevet problemer med at komme igennem, fordi flere telefonselskaber ikke har kunnet klare belastningen," hedder det i pressemeddelelsen.

"Jeg er meget tilfreds med de første tal om ordningen. Efter kun 1,5 time havde 90.000 oprettet sig som brugere på vores hjemmeside. 36.000 har indsendt deres ansøgning online - og 23.000 har allerede fået kvittering på deres ansøgning," siger vicedirektør Henning Steensig i pressemeddelelsen.

Det er ikke kun Computerworlds læsere, som melder om problemer i forbindelse med Erhvervs- og Byggestyrelsens puljeside.

Også andre medier modtager henvendelser fra læsere, der oplever forsinkelser i forbindelse med ansøgninger om tilskud til boligrenovering.

Erhvervs- og Byggestyrelsen opfordrer boligejerne til at væbne sig med tålmodighed på hjemmesiden.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job