Opfører dit system sig som forventet?

Tema: Fra manuelle brugertest over automatiseret test til modelverifikation. I dag eksisterer der forskellige måder at sikre et systems robusthed og korrekthed.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Når man tester et system, gør man det blandt andet for at sikre, at det opfører sig som forventet og at det kan håndtere uventede situationer.

Kan systemet eksempelvis håndtere danske tegn som æ, ø og å?

Brian Nielsen, lektor i datalogi fra Aalborg Universitet, har specialiseret sig i test og har blandt andet siddet med i programkomiteen for den netop overståede konference om softwaretest "Software testing, Verification and Validation",

Fra klassisk test til modelverifikation

På den internationale softwaretest-konference som blev afholdt for andet år i træk, så forskere og udviklere nærmere på en række teknikker til at sikre veltestet og velfungerende software.

Teknikkerne spænder fra manuelle testcases til matematisk bevisførelse for et programs korrekthed.

"Der er den klassisk manuelle test, hvor en række testcases beskrives. Her kan man manuelt udføre en række scenarier skridt for skridt for at se, om systemet opfører sig som forventet," siger Brian Nielsen.

Den slags manuelle test kan automatiseres ved at anvende et program, der kan afvikle test-cases.

"Man kan opnå et niveau af automatisering, ved at skrive eller anvende et program, der kan afvikle test-cases. Det giver så en automatisk testafvikling. Der kan også være tale om et capture-replay, hvor alle tastetryk optages, så det kan afspilles senere," siger Brian Nielsen.

På komponent-/metodeniveau kan udviklerne også anvende automatiserede test - unit-test - der sikrer, at de enkelte komponenter/metoder lever op til den forventede funktionalitet.

De automatiserede test og unit-test er i dag teknikker som i udpræget grad anvendes i almindelig systemudvikling.

Modelbaseret test

Ved at specificere kravene til et system på en bestemt måde, er det muligt at få softwareværktøjer til automatisk at udtrække testcases fra de beskrevne krav.

"Her syntetiseres test ud fra en højniveaubeskrivelse af kravene til et system, så der sker en automatisk dannelse af testcases. Det stiller selvfølgelig krav til, hvordan kravene er specificeret. I starten er kravene som regel specificeret som uformelle krav i et word-dokument.

Det skal laves om til en formel model, der beskriver hvad de lovlige handlinger er i systemet. Her anvender man typisk varianter af tilstandsmaskiner som UML-statecharts. Hvis man beskriver hvordan systemet skal reagere på input ved hjælp af UML-statecharts, så kan værktøjer automatisk generere test-cases på den bagggrund," forklarer Brian Nielsen.

De automatisk genererede test-cases kan så efterfølgende automatisk blive afviklet.

Ifølge Brian Nielsen er den slags modelbaseret test lige begyndt at blive anvendt i industrien.

Man kan gå skridtet videre og begynde at verificere om modellen for systemet er korrekt.

Verifikation af model erstatter ikke test

Hvis man har en model af et system - en formel beskrivelse af systemkravene - har man mulighed for at undersøge om modellen er korrekt inden man begynder at kode.

"Man kan foretage modelverifikation inden implementering. Her checker man, om modellen overholder kravene, så det er mere verifikation end test. Når man laver model-checking, analyserer man modellen for programmet. Det nærmer sig et matematisk bevis for at modellen er korrekt," siger Brian Nielsen, der betegner verifikation og test som komplementære teknikker

Derfor er det strengt nødvendigt at teste koden - modelimplementeringen - selvom man har foretaget en grundig modelverifikation.

"Modelverifikation er ikke garanti for, at selve koden kørende på noget specifikt hardware rent faktisk fungerer. Det skal testes. Jeg tror aldrig, at man kommer udenom at skulle afvikle en vis mængde test på et kørende system på det fysiske system. Her er der jo tale om at sikre, at en konkret afvikling af det konkrete software på konkret hardware opfører sig som forventet," siger Brian Nielsen.

Modelverifikation er ikke særlig udbredt i industrien i dag, men ifølge Brian Nielsen er der en stigende interesse for det.

Test kan ikke undgås

Man kan fristes til at tro, at de mange muligheder for at teste og verificere software og modeller vil give mulighed for at opnå fejlfri software, men det vil være en fejlkonklusion.

"Fejlfri systemer er at tage munden for fuld. Men teknikkerne giver mulighed for at opnå en bedre pris og kvalitet," siger Brian Nielsen,

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren IT-tekniker indenfor serverhardware og datacenterdrift

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S