Gartner: It-forbruget vil stige igen i år

Ny undersøgelse viser, at it-investeringerne vil stige, og at det blandt andet er virtualisering, der vil få vækst.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-udgifterne til infrastruktur og drift forventes i 2009 ifølge ny undersøgelse fra Gartner at forblive sunde i Australien.

Analysehuset påpeger, at it-projekter fortsat bliver prioriteret blandt de fleste australske virksomheder inklusiv virtualisering og grøn it. Dog angav en fjerdedel af de adspurgte virksomheder, at de havde aflyst it-projekter på grund af den globale finanskrise.

"It-infrastruktur er stadig den største kategori af it-udgifter for australske virksomheder og repræsenterer også den største mulighed for at driftseffektivisere og minimere omkostningerne," fortæller managing vice president hos Gartner, Matthew Boon.

Undersøgelsen viser, at investeringer i it-hardware såsom klient-computere, printere, storage og servere forventes at forblive uændrede.

Brugen af virtualisering forventes at stige, idet 50 procent af de adspurgte virksomheder forventer at øge udgifterne til disse teknologier, mens andre 41 procent forventer, at udgifterne vil forblive uændrede.

"Det står klart, at teknologier som virtualisering kan hjælpe virksomhederne til at forblive på forkant midt i de ellers dystre udsigter og hjælpe til at positionere virksomhederne til at udnytte opsvinget, når det endelig kommer," siger Boon.

Lyd-, video- og konferenceudstyr

Gartners undersøgelse varsler gode udsigter for miljøet, da 38 procent af de adspurgte virksomheder angiver en forventet forøgelse i brugen af grøn it, og 50 procent forventer, at udgifter på dette område vil forblive uændrede. Herudover angiver 95 procent af de adspurgte virksomheder en forventet stigning i investeringer til serverkonsolidering.

"Det er også godt at se, at de grønne it-projekter ikke bliver skrottet på grund af den økonomiske nedgang. Denne slags projekter er win-win-investeringer, da de både fremmer driftseffektivitet og nedsætter strømforbruget samtidig med at nedsætte det samlede CO2-udslip."

Gartner forventer også, at der vil blive kastet flere penge efter it-investeringer i lyd-, video-, og internetkonferenceudstyr (49 procent), samarbejdssystemer (45 procent) og VoIP (44 procent).

Kun 11 procent af de adspurgte virksomheder forventer at øge udgifterne til cloud computing, hvilket Gartner forklarer med en manglende forståelse af teknologien.

Gartner adspurgte i løbet af februar og marts i år 102 australske virksomheder som del af en global undersøgelse om finanskrisens påvirkning af it-beslutninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job