Grønt lys til kommunernes nye it-selskab

Kommunernes nye it-selskab, Kombit, får tilført 600 millioner kroner i startkapital efter det står fast, at KL kan beholde pengene fra KMD-salget.

Artikel top billede

En lovændring sikrer nu, at kommunernes nye it-selskab, Kombit, får grønt lys.

Få måneder efter, kommunerne solgte deres it-selskab, KMD, for to milliarder kroner, opretter kommunerne et nyt it-selskab, der får halvdelen af pengene fra salget efter gælden er betalt.

Det svarer til cirka 600 millioner kroner.

Pengene falder, efter regeringen netop har lovet kommunerne, at de må beholde pengene fra KMD-salget.

Formand for KL og borgmester i Rudersdal Erik Fabrin (V) er godt tilfreds med, at regeringen har fulgt kommunernes opfordring i sagen. For det betyder, at ikke bare penge fra KMD-salget er fredede, men også at et kommende salg af Kommune Kemi vil være sikret.

"Jeg har ikke et bud på, hvorfor det her blev aktuelt. Det var en mærkelig afgørelse, der kom fra Energitilsynet, så jeg er godt tilfreds med, at regeringen i denne folketingssamling vil fjerne enhver tvivl," siger Erik Fabrin, som havde bebudet en retssag, hvis regeringen ville modregne KMD's pris i bloktilskuddet.

Arbejdsro til Kombit

Samtidig har kontroversen om KMD-pengene skabt usikkerhed om den nye it-indkøbsorganisation, Kombit, som nu har fået det endelige grønne lys til at gå i gang med arbejdet. Kombit finansiseres med 600 millioner kroner fra KMD-salget.

"Det har ikke nogen betydning på den lange bane, men det er aldrig interessant for virksomheder i almindelighed og slet ikke for nystartede virksomheder, at der bliver skabt uro om deres eksistensgrundlag. Nu er det et afsluttet kapitel, og det er vi rigtig rigtig tilfredse med," siger Erik Fabrin.

KL-formanden står selv i spidsen for Kombits bestyrelse, og han konstaterer, at Kombit nu kan fortsætte i det planlagte spor.

"Vi er i fuld gang allerede på flere forskellige planer. Det skal naturligvis køres ind, men vi er i gang," siger KL-formanden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S