Ny alvorlig 0-dagssårbarhed i Adobe Reader

Endnu en kritisk sårbarhed i Adobe Reader og Acrobat er blevet opdaget.

Artikel top billede

Det er ikke mere end en måneds tid siden, at Adobe sidst var fremme med lappegrej til firmaets populære programmer, Acrobat og Reader.

Nu advarer firmaet igen mod en 0-dags sårbarhed i Adobe Acrobat og Reader version 9.1 og 8.1.4.

Ældre versioner af programmerne er sandsynligvis også behæftet med den samme sårbarhed.

Sårbarheden skyldes Adobes behandling af dokumenter med indlejret JavaScript, og den kan misbruges af hackere til at distribuere PDF-dokumenter og lokke modtagerne til at åbne eller aktivere rundsendelsen, som så til gengæld kan udløse en fejl, der kan føre til kørsel af arbitrær kode, fortæller CSIS.

Sikkerhedshullet findes både i Microsoft Windows og Linux-versionerne af grafikgigantens PDF-læser.

Sikkerhedsfirmaet CSIS opfordrer til, at man udviser forsigtighed med PDF-dokumenter hvis indhold man ikke kender eller som kommer fra kilder, man ikke har tillid til.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S