Bliver JavaOne i næste uge den sidste i rækken?

Vil næste uges JavaOne-konference være endestationen for den årlige ugelange hyldest til alt, der har med Java at gøre, og som sponsoreres af Sun Microsystems?

Artikel top billede

James Gosling, som er Suns vicepresident og opfinder af Java, vil fortælle om Java-baseret legetøj.

Computerworld News Service: Årets JavaOne-konference begynder tirsdag 2. juni på det sædvanlige sted: Moscone Center i San Francisco.

Men da Oracle er ved at købe Sun for omkring 39 milliarder kroner, er spørgsmålet, om Oracle vil sætte en stopper for JavaOne og måske erstatte Suns konference ved at lægge større vægt på Java ved Oracles store OpenWorld-konference i oktober?

Repræsentanter for Sun og Oracle afviser at kommentere spørgsmål om, hvad fremtiden bringer for JavaOne, men kaster man et blik på Moscones kalender, der løber fra januar til 3. juni 2010, ser man, at JavaOne ikke optræder til næste år.

En repræsentant for Moscone kender ikke de fremtidige planer for konferencen. Der findes en meget spartansk webside for JavaOne 2010, som er sat til at køre mellem 21. og 24. juni. På denne side inviteres der til indsendelse af præsentationer.

Brancheobservatører giver forskellige perspektiver på spørgsmålet. Analytiker hos Gartner Roy Valdes mener, at det nok på et tidspunkt er slut for JavaOne. Men at Oracle skulle trække stikket ud af konferencen med det samme, ville give den opfattelse, at virksomheden er ligeglad med Java.

"Men med tiden er det muligt, at JavaOne vil forsvinde," spekulerer Roy Valdes.

"Oracle vil måske have en mere praktisk fremgangsmåde i forhold til Java, end Sun havde. Men det forudsætter ikke nødvendigvis en enkelt, altomfattende konference om Java," tilføjer han.

En fremtrædende Java-udvikler giver sit bud på konferencens fremtid:

"Det ville overraske mig, hvis det blev den sidste JavaOne," siger Rod Johnson, som har skabt Spring Framework for Java, og som ved konferencen i næste uge vil præsentere version 3.0 af Spring.

"Jeg tror, at Oracle har brug for Java som sprog for fortsat at have succes."

"Forudsat at Oracle tror på, at JavaOne er godt for Java - og det mener jeg, at konferencen er - så forventer jeg, at den fortsætter," siger Rod Johnson.

Microsoft-taler for første og sidste gang?

JavaOne vil i år sætte spot på Suns JavaFX-teknologi til såkaldte rich media-applikationer. Der vil også være et foredrag af Microsoft corporate vicepresident Dan'l Lewin, som vil tale om virksomhedens software- og tjenestepartnerskab med Sun, der dækker både traditionel software og cloud computing.

Lewins præsentation vil være første gang, at en person fra Microsoft har givet et foredrag ved JavaOne. Det bliver måske også sidste gang - uanset JavaOnes skæbne - i lyset af, at Oracle og Microsoft ikke altid har haft et særlig godt forhold.

Lewin vil også komme ind på interoperabilitet mellem Java og Microsoft .Net Framework.

Samtidig vil der være paneldebat om fragmentering i området for Java ME (Micro Edition) med repræsentanter fra Sun, Sony Ericsson og Orange.

Vice president og teknologichef hos Sun, Robert Brewin, vil holde et foredrag om Javas karakter af at være allestedsnærværende.

IBM, som længe har støttet Java, vil diskutere "ekstreme transaktionsprocesser" og "Smart SOA" ved konferencen. James Gosling, som er Suns vicepresident og anses for at være Java-sprogets fader, vil fortælle om Java-baseret legetøj.

Blandt de mange temaer finder man:

• Java-programmering til realtids-systemer.

• Script Bowl 2009, der fokuserer på scripting-sprog, der kører ovenpå Java Virtual Machine, såsom Groovy JRuby, Jython, Scala og det ny Clojure.

• Teknologier fra Eclipse Foundation. Sun har i lang tid afvist at slutte sig til open source Eclipse-gruppen, men Oracle er medlem.

• Cloud-platformen Google App Engine, som nu understøtter Java.

• Semantisk web-programmering.

Konferencen CommunityOne West, der handler om open source-software, løber af stablen samtidig med JavaOne fra 1. til 3. juni. Her vil cloud computing være hovedtemaet.

JavaOne har været afholdt siden 1996 og har tiltrukket omkring 15.000 deltagere hvert år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS