Valg: Har EU nogen betydning i it-udviklingen?

Kedeligt og fjernt? Nej, EU er centralt for it-diskussionerne i Danmark, lyder det fra en professor og en brancheboss, som mener, at EU kan bruges til it-politik.

Artikel top billede

For mange danskere - også i it-branchen - er EU en by i Belgien. Men der er faktisk grund til at gøre sig et par it-tanker op til Europa-Parlamentsvalget.

I hvert fald hvis du spørger professor ved institut for statskundskab ved Københavns Universitet, Jens Hoff, og branhedirektør i ITEK i Dansk Industri, Tom Togsverd.

De er nemlig enige om, at EU har en særdeles central betydning for udviklingen på it-området i Danmark.

Jan Hoff undrer sig for eksempel over, at den ophedede debat om at klippe netkabler i forbindelse med piratkopiering, ikke bliver diskuteret i den igangværende valgkamp.

"Hele debatten om tre slag og du er ude-politikken, som Frankrig gerne vil åbne for, er en væsentlig diskussion, der burde bringes op i forbindelse med valget," siger han og tilføjer, at det kunne give en god debat.

"Det undrer mig, at man ikke bringer it-politikken op. Det er noget som kunne skabe noget debat," siger han.

It på agendaen

Tom Togsverd fra ITEK oplever, at it-spørgsmål står meget højere på dagsordenen i EU-regi. Og derfor mener han også, at det er centralt at følge udviklingen i Europa.

"På nogle punkter er EU mere åbent for it's betydning, end vi normalt oplever i Danmark," siger Tom Togsverd.

Han peger også på telekom-pakkens forlis som et eksempel på Europa-Parlamentets betydning i dansk it-politik.

Tom Togsverd er dog især optaget af, at EU har et fokus på Lissabon-agendaen.

"Det handler om, at vi skal forske og udvikle os til at være vindere i verden. Vi skal op i gear," lyder det fra Tom Togsverd, som mener, at EU har en meget vigtig rolle at spille for at sætte skub på den udvikling.

"Der ser jeg jo it- og telekommunikation som en vigtig del af den agenda, både som forskningsemne og innovationsdriver," siger Tom Togsverd, som mener, at en markant indsats fra EU og medlemslandene vil det kunne styrke konkurrencekraften i Europa.

EU skal passe på os

Lige som statskundskabs-professoren peger Tom Togsverd også på rettigheder som et oplagt emne for EU. Men i en lidt anden optik.

"Områder som sikkerhed, privacy og databeskyttelse er vigtige emner," siger han og tilføjer, at EU er godt med, når det gælder regler, der beskytter borgerne.

"Det største problem er, at det er vigtigt at få andre med. For eksempel er der mange, som har et godt øje til, hvad Google går og laver med de mange data, de har på os," siger Tom Togsverd.

På privacyområdet mener han, at EU kan tegne en linje overfor resten af verden og presse på for at sikre databeskyttelse i hele verden.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil