Microsoft: Word i Outlook er fantastisk til HTML

Tusindvis af e-mail-entusiaster er fortørnede over, at Microsoft fortsat vil anvende Word til at læse og skrive e-mails i Outlook. Der burde være bedre understøttelse af web-standarderne, lyder kritikken.

Artikel top billede

Flere tusinde Twitter-brugere har valgt at bakke op om en protest mod, at Microsoft også i Outlook 2010 vil anvende Word som udgangspunkt, når man læser og skriver e-mails i selskabets mail-klient.

Dave Greiner, der er initiativtager til protest-aktionen, begyndte at lufte sin utilfredshed allerede i 2007 og siden har aktionen bredt sig, skriver blandt andre Cnet.

I skrivende stund har Dave Greiners oprør på siden fixoutlook.org over 20.000 Twitter-followers.

Microsoft har i tidligere versioner af Outlook anvendt Internet Explorer til at vise de e-mails, man modtog i Outlook. Når man så skulle skrive en mail, var det Word, der trådte i kraft via Outlook-klienten. I den seneste version af Outlook besluttede Microsoft dog at anvende Word til begge formål.

Allerede dengang var der en del kritik af beslutningen, fordi det har konsekvenser i forhold til muligheden for at anvendelse web-standarder i e-mails. Word-beslutningen kan for eksempel give problemer, hvis man modtager et nyhedsbrev, der kræver understøttelse af CSS, siger kritikerne.

Microsoft har flere gange forklaret, at man allerede har forbedret HTML- og CSS-understøttelsen i Word, men den nye Twitter-storm får nu selskabet til tasterne igen.

Microsoft: Mange gevinster med Word

I et blogindlæg skriver William Kennedy, der er Corporate Vice President i Microsofts Office-del, at han kan bekræfte, at Outlook 2010 også vil anvende Word til at læse og skrive e-mails.

"Vi har truffet beslutningen om at fortsætte med at anvende Word til at lave e-mails med, fordi vi mener, at de gode redskaber, som vores Word-kunder har nydt i over 25 år, er med til at give den bedste oplevelse, når man skriver e-mails … Word gør det muligt for Outlook-brugere at lave e-mails med et professionelt udseende og visuelt flotte e-mails," skriver William Kennedy.

Samtidig forklarer og forsvarer Microsoft, hvorfor Word er det bedste valg i sidste ende.

"Word har altid gjort et fantastisk stykke arbejde med at vise HTML, der er almindelig anvendt i e-mails rundt omkring i verden. Vi har altid givet informationer om, hvilke HTML-koder, vi understøtter i Outlook."

"Til at læse e-mails giver Word også sikkerheds-fordele, som ikke er tilgængelige i en browser: Word kan ikke vise web-scripts eller aktivt indhold, der kan true vores kunders sikkerhed," lyder det fra William Kennedy.

Han tilføjer, at Microsoft støtter arbejdet med standarder, men at der endnu ikke er nogen bredt anerkendt praksis for, hvor meget HTML, det er passende at bruge i e-mails, når det handler om interoperabilitet mellem forskellige e-mail-applikationer.

"Skulle sådan en konsensus opstå, vil vi naturligvis samarbejde med andre e-mail-leverandører om at tilbyde bred understøttelse i vores produkter."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS