Microsoft vil hjælpe folk med at spare på strømmen

Microsofts vil tilbyde værktøjer, der giver forbrugerne mulighed for at se energiforbruget derhjemme og for at modtage gode råd om, hvordan man kan spare på energien.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste uge offentliggjorde Microsoft sine planer om et nyt strømbesparende værktøj, der skal hjælpe forbrugerne med at reducere energiforbruget.

Microsofts Hohm hjemmeside vil tilbyde værktøjer, der giver forbrugerne mulighed for at se energiforbruget derhjemme og for at modtage gode råd om, hvordan man kan spare på energien.

Det vil desuden hjælpe brugerne med at sammenligne deres energiforbrug måned for måned og år for år.

Værktøjet vil derudover give gode råd om, hvordan man får elregningen ned. Varmeforbruget kan for eksempel være en stor faktor for energiforbruget, og hjemmesiden vil indeholde tip om, hvordan man installerer termostater eller isolerer hjemmet bedre.

Værktøjet er endnu ikke klart, men man kan skrive sig op og få besked, når det bliver udbudt som beta-tjeneste.

En talskvinde fra Microsoft kunne ikke fortælle, hvornår tjenesten vil være klar.

Hvor meget kan man spare?

Men hvor meget kan forbrugerne så forvente at spare med hjælp fra det nye værktøj? I begyndelsen måske ikke så meget.

I starten vil beta-tjenesten, med baggrund i oplysningerne om hjemmet, dets beboere og installationer, hjælpe brugerne med bedre at forstå deres energiforbrug. Virksomheden arbejder sammen med elselskaber om automatisk at uploade oplysninger om hjemmets energiforbrug til applikationen.

Microsoft håber at udvikle tjenesten, så den med tiden vil komme til at indeholde meget detaljerede informationer om hjemmets forbrug.

Microsoft vil indbygge analyseværktøjer, der kan se præcist, hvor stor en del af energiforbruget, der går til varme, lys, nedkøling og elektriske maskiner. Det vil også hjælpe forbrugerne med at identificere, hvor de store strømslugere findes. De ekstra informationer vil derudover også betyde, at applikationens anbefalinger bliver bedre.

I takt med at flere mennesker deltager og giver feedback, vil softwaren blive klogere og anbefalingerne mere præcise, fortæller Mindy Nelson, som er talskvinde for Microsoft. Virksomheden er desuden ved at undersøge mulighederne i flere værktøjer, som for eksempel de såkaldte 'smart meters', der kan måle og håndtere strømforbrug, og som ville kunne gøre softwaren endnu mere intelligent.

Flere energi-tjenester

Hohm-tjenesten vil anvende software fra Lawrence Berkeley National laboratorium og det amerikanske energiministerium til at analysere de elektriske informationer.

Microsoft håber at kunne tjene penge på tjenesten, fortæller Mindy Nelson. På kort sigt regner virksomheden med at kunne få penge fra reklamer for energieffektive produkter i forbindelse med hjemmesidens spare-råd.

På længere sigt vil Microsoft måske kunne tjene penge ved at sælge informationer om energi-trends til elselskaber, som ville kunne bruge dem til at håndtere den stigende energi-efterspørgsel.

Tjenesten bliver kun tilgængelig i USA, men Microsoft har planer om at udbrede den til andre lande også, siger Mindy Nelson. De første lande bliver sandsynligvis Tyskland, Frankrig, Storbritannien og Canada, men hun kunne ikke komme nærmere ind på, hvornår det vil ske.

Microsoft samarbejder desuden med elselskaber om at uploade data om strømforbrug til systemet. Samarbejdet inkluderer firmaerne Puget Sound Energy, Sacramento Municipal Utility District, Seattle City Light og Xcel Energy, men Microsoft håber at kunne tilføje seks elselskaber mere i løbet af få måneder.

Microsoft er ikke den første virksomhed, der tilbyder en sådan tjeneste. Googles Powermeter-tjeneste kan ved hjælp af en wigdet til download vise forbrugerne detaljerne i deres energiforbrug. Det tilbyder også anbefalinger, der kan hjælpe forbrugerne med at spare på strømmen, men samtidig kræver Googles værktøj også, at man installerer et 'smart meter' i hjemmet.

Microsoft indbygger allerede power management-værktøjer i selskabets styresystemer, ligesom selskabet tilbyder software, der kan håndtere strømmen i servere og datacentre.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics