Artikel top billede

EMC hæver milliard-bud på Data Domain

EMC hæver endnu engang sit bud på Data Domain i en den vilde budkrig, som selskabet er ude i. Modstanderen er NetApp, der også vil have Data Domain.

Computerworld News Service: EMC skruer op for sit tilbud på storage-selskabet Data Domain, som EMC i en meddelelse erklærer sig klar til at lægge 2,1 milliarder dollar på bordet for. Det svarer med dagens kurs til 11,3 milliarder kroner.

EMC hidtidige bud har været på 1,8 milliarder dollar, hvilket svarer til 9,6 milliarder kroner.

EMC's agressive bud falder i endnu et forsøg på at verfe konkurrenten NetApp af banen, efter NetApp erklærede sig som købs-interesseret i Data Domain.

Det nye EMC-bud er klart over NetApps bud på 1,9 milliarder dollar (10,2 milliarder kroner), lyder det fra EMC's topchef, Joe Tucci, i et brev til Data Domains bestyrelse.

NetApp vil overveje reaktion

NetApps administrerende direktør, Dan Warmenhoven, siger, at selskabets bestyrelse nu "nøje vil overveje dets muligheder og inden længe komme med en reaktion."

Data Domain udvikler og producerer data-deduplikerings-produkter. Data-deduplikering er en arkiverings-teknologi, der sletter bestemte data-kopier, så storage-kapaciteten udnyttes bedre.

Det er dermed en teknologi-type, som EMC og NetApp i høj grad kan se fremtid i.

Data Domain havde egentlig accepteret NetApps oprindelige bud på selskabet, der blev afgivet i maj, men EMC overbød hurtigt i et forsøg på at kaste grus i maskinen. Siden har de to selskabet været ude i en veritabel budkrig, hvor de har skiftes til at overbyde hinanden.

EMC bedyrer, at selskabet er klar til at lukke handlen endegyldigt i løbet af to uger, hvilket er betydeligt hurtigere end NetApp.

Samtidig skrider NetApps opkøbsforsøg også fremad. Selskabet har netop meddelt, at alle amerikanske konkurrence-mæssige forhindringer nu er overvundet, så der kan arbejdes videre med de tekniske formaliteter i opkøbet.

Det er planlagt, at Data Domains aktionærer skal stemme om NetApps tilbud 14. august.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere