Microsoft giver kode til Linux-kernen

Microsoft bidrager med omkring 20.000 linjer kildekode til Linux-kernen. Målet er at gøre det lettere at køre Linux på virtualiserede Windows-servere, og dermed presse VMware

Artikel top billede

Microsofts mere fleksible forhold til open source-software viser sig nu igen. For første gang har softwaregiganten i Redmond bidraget direkte til den af Microsoft ofte udskældte Linux-kerne.

Ifølge teknologi-sitet Ars Technica har Microsoft bidraget med 20.000 linjer kildekode til Linux-kernen for at få Linux systemer til at køre bedre på virtualiserede Windows-maskiner.

Det er ikke bare første gang Microsoft bidrager til Linux-kernen - for at gøre det, har Microsoft været tvunget til at benytte den open source-licens, som Linux benytter - GNUs General Public Licence.

Virtualiseringsangreb

Ifølge Ars Technica bidrager Microsoft til Linux-kernen med en Hyper V-driver, som i løbet af kort tid vil blive føjet til Linux-kernen.

I en udtalelse fra Microsoft forklarer virksomheden, at udviklerne brugte Linux-kode til at udvikle den Linux Hyper V-driver, der er tale om, og derfor også var tvunget til at frigive koden under GPL for at overholde betingelserne for at bruge Linux-koden.

Hyper V er virtualiseringsplatformen i Windows Server 2008, og Microsoft har formentlig bidraget til Linux-kernen, for at sikre at Hyper V bliver en tillokkende mulighed for virksomheder, der vil virtualisere.

Microsoft har ifølge Ars Technica erkendt, at det ikke vil hjælpe på udbredelsen af Hyper V at udelukke en dominerende serverplatform, som Linux. Derfor ses bidraget til Linux-kernen også som et angreb på virtualiserings-sværvægtere som WMware.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse