Microsoft klar med endnu en GPLv2-lancering

Microsoft er klar med sin anden lancering under GPLv2-licensen på blot to dage.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er klar med sin anden lanceringen under ‘the general public license' (GPL) på blot to dage. Denne gang er med det software til open source lærings-systemet Moodle.

Her har Microsoft lanceret en program med navnet 'the Live Services Plug-in' under GPLv2, fremgår det af et blog-indlæg skrevet af Peter Galli fra Microsoft team for platform-strategi.

Klar til 30 millioner brugere

De nye plug-ins tilføjer Microsofts Live@edu-tjenester som eksempelvis email, kalender, instant messaging og søgefunktioner direkte til Moodles brugergrænse-falder og gør dem tilgængelige via single sign-on, skriver Peter Galli.

Moodle er et gratis open source-system, som lærere anvender til at bygge websites til e-læring til deres klasser. Moodle har for tiden omkring 30 millioner brugere i 207 lande, skriver Peter Galli.

Microsofts Live Services Plug-in til Moodle er det første i en serie af software-produkter til uddannelses-verdenen, som Microsoft vil give mulighed for at downloade via selskabets eget uddannelses-site.

20.000 linier kode

Microsoft havde indtil mandag aldrig tidligere lanceret noget under GPL, der er en populær open source-licens, som Microsoft iøvrigt tidligere har langet ud efter. Nu ser Microsoft imidlertid for alvor ud til at favne licensen.

Denne nye lancering er dog langt fra så markant som mandagens frigivelse af 20.000 kodelinier til Linux-kernden - inklusive drivere til virtualisering af open source OS på Microsofts Hyper-V software.

De to lanceringer understreger en udviklings-trend i Microsoft, der begyndte for omkring to år siden, da selskabet begyndte at arbejde tættere sammen med open source-miljøet.

Dette understreger den stigende ensartethed i it-miljøerne, hvor Linux og proprietære teknologier som Microsofts bliver udrullet side om side.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision