Amazon beklager sletning af bøger

Jeff Bezos, stifter og øverste leder af Amazon, beklager offentligt Amazons sletning af Kindle-brugeres e-bøger.

Artikel top billede

"Dum, tankeløs og smertefuldt i modstrid med vores principper."

Sådan betegner stifteren af Amazon Jeff Bezos, den sletning af e-bøger som i sidste uge skabte stor utilfredshed blandt Kindle-brugere.

Amazons system kan fjerne e-bøger hos brugerne

Efter der var opstået problemer om rettighederne til nogle bøger, fjernede Amazon ikke blot bøgerne fra sin e-boghandel.

Kunder, der havde købt og downloadet e-bøgerne, oplevede pludselig, at de pågældende bøger var blevet slettet fra deres Kindle e-bogslæsere.

Ironisk nok var det blandt andet bøger som "1984" af George Orwell, som handler om et fremtidigt Big Brother-samfund, hvor upassende artikler løbende fjernes af regimets censorer.

Kritik er berettiget

I et indlæg på Amazons Kindle-community skriver Jeff Bezos, at Amazon fortjener den kritik som online-stedet er blevet genstand for.

"Vores "løsning" på problemet var dum, tankeløs og smertefuldt i modstrid med vores principper. Det er selvforskyldt og vi fortjener den kritik som vi er blevet udsat for. Vi vil bruge erfaringerne fra denne smertefulde fejltagelse til at træffe bedre beslutninger fremover, nogle som stemmer overens med vores mission."

Jeff Bezos skriver ikke noget om, hvordan Amazon fremover vil håndtere situationer, hvor der er problemer med ophavsretten for e-bøger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S