Politiet ransager webbutikken Getmore

I sidste uge slog Københavns Politi til med en ransagning af webbutikken Getmore. Ransagningen er en udløber af Skats sag mod søsterselskabet Multimedia World.

Artikel top billede

Getmore, der i foråret i flere omgange blev meldt til Forbrugerombudsmanden for at fuske med prissammenligninger og anmeldelser, blev i sidste uge ransaget af politiet.

Ifølge crn.dk blev syv adresser med tilknytning til Multimedia World og Getmore ransaget sidste torsdag ved en samlet aktion, der startede klokken 10 om formiddagen.

Skat mener dels, at ledelsen i de to selskaber har svindlet med momsafregning til staten, dels at der, før Multimedia World gik konkurs i marts, ulovligt blev flyttet aktiver til søsterselskabet Getmore.

Siden konkursen er Multimedia World vakt til live i et nyt selskab med samme navn, mens konkursboet har skiftet navn til Tronica A/S.

Fra begge verdener

Politiet oplyser ingen detaljer fra aktionen, men politikommissær Asger Jensen fortæller, at der blev hentet data fra såvel den virtuelle som den virkelige verden. Fra sidstnævnte blev der konfiskeret flere flyttekasser med ringbind.

"Nu skal Skat se på de en til ti terabyte data, som vi samlede ind. Det kan godt komme til at tage noget tid," siger politikommissær Asger Jensen til crn.dk.

Ifølge konkursboets kurator, Boris Frederiksen, mener SKAT at have mere end 40 millioner kroner til gode. Penge der er unddraget etaten i et "momskarrusel-lignende arrangement".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S