Finanslov: Der er fortsat penge til it

Årets finanslov byder på et hul i statskassen på historiske 86 milliarder kroner. Alligevel er især tidligere it-projekter fortsat på skinner.

Artikel top billede

På trods af et historisk underskud på 86 milliarder kroner pumper finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) milliarder af kroner i it-investeringer.

De fleste it-projekter i årets finanslov har dog tidligere været annonceret.

Et hurtigt kig på it-relaterede poster viser, at forsvaret vil få penge til blandt andet oprustning i cyperspace, idet godt en milliard kroner tilføres som varig forhøjelse
af forsvarsrammen.

"Løftet skal anvendes til at opbygge en kapacitet til sikring af danske interesser i cyberspace," fremgår det af finansloven.

Universiteter skal have løft

Nyt er det , at man vil give universiteternes laboratorier et teknologisk løft. I 2010 vil området få en milliard kroner fra Globaliseringspuljen.

Regeringen foreslår desuden, "at Højteknologifondens uddelinger øges fra 280 millioner kroner i 2009 til 520 millioner kroner i 2010."

"Dermed har fonden markant flere midler til rådighed inden for højteknologiske områder såsom energi, bioteknologi og it," konkluderer regeringen.

Af finansloven fremgår desuden, at regeringen i 2002 indgik en aftale med Socialdemokraterne, Socialistisk Folkeparti og Det Radikale Venstre om, "at anvende provenuet fra salget af frekvenserne til moderne
mobiltelefoni (UMTS-midler) til forskning og it."

Derfor foreslår regeringen, at ud af de resterende 1.1 milliard kroner, skal der fordeles 184 millioner kroner årligt fra 2010 til 2012.

Halv milliard til teknologi

Også udviklingen af "nye klima- og energiteknologier" er på programmet. Her afsættes en milliard kroner i 2010.

Blandt de tidligere annoncerede projekter er fonden til investeringer i arbejdskraftbesparende teknologi.

I 2009 blev der afsat midler til teletolkning per videokonference i sundhedsvæsnet, afprøvning af teknologier til løft og vending i ældreplejen samt digitalisering af byggesagsbehandlingen.

Hertil kom, at der blev afsat afsat 80 millioner kroner til implementering af et fælles medicinkort, "som indebærer, at oplysninger om patienternes medicin automatisk overføres og gemmes i en fælles national database, som alle relevante personer i sundhedsvæsenet
vil have adgang til."

Hvor har it-posterne været?

Sidste års finanslov havde i høj grad fokus på at skaffe arbejdskraft, men arbejdsløsheden er siden eksploderet.

Dengang gik digitaliseringsprojekterne fri selvom daværende finansminister Lars Løkke Rasmussen skar en procent på alle minister-områder.

Tilbage ved præsentationen af finansloven for 2007 fremlagde finansminister Thor Pedersen et overskud på 60 milliarder kroner på statens budget. Dengang blev 8,8 milliarder kroner sendt ud til nye initiativer - herunder en række it-initiativer.

Iøvrigt indeholder finansloven vanen tro ikke en separat opgørelse over it-posterne, hvilket ellers er kutyme i andre lande.

Tidligere år har regeringen ellers fået kritik for det manglende overblik på it-området.

Her kan du læse årets finanslov.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job