Artikel top billede

Finanslov: Der er fortsat penge til it

Årets finanslov byder på et hul i statskassen på historiske 86 milliarder kroner. Alligevel er især tidligere it-projekter fortsat på skinner.

På trods af et historisk underskud på 86 milliarder kroner pumper finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) milliarder af kroner i it-investeringer.

De fleste it-projekter i årets finanslov har dog tidligere været annonceret.

Et hurtigt kig på it-relaterede poster viser, at forsvaret vil få penge til blandt andet oprustning i cyperspace, idet godt en milliard kroner tilføres som varig forhøjelse
af forsvarsrammen.

"Løftet skal anvendes til at opbygge en kapacitet til sikring af danske interesser i cyberspace," fremgår det af finansloven.

Universiteter skal have løft

Nyt er det , at man vil give universiteternes laboratorier et teknologisk løft. I 2010 vil området få en milliard kroner fra Globaliseringspuljen.

Regeringen foreslår desuden, "at Højteknologifondens uddelinger øges fra 280 millioner kroner i 2009 til 520 millioner kroner i 2010."

"Dermed har fonden markant flere midler til rådighed inden for højteknologiske områder såsom energi, bioteknologi og it," konkluderer regeringen.

Af finansloven fremgår desuden, at regeringen i 2002 indgik en aftale med Socialdemokraterne, Socialistisk Folkeparti og Det Radikale Venstre om, "at anvende provenuet fra salget af frekvenserne til moderne
mobiltelefoni (UMTS-midler) til forskning og it."

Derfor foreslår regeringen, at ud af de resterende 1.1 milliard kroner, skal der fordeles 184 millioner kroner årligt fra 2010 til 2012.

Halv milliard til teknologi

Også udviklingen af "nye klima- og energiteknologier" er på programmet. Her afsættes en milliard kroner i 2010.

Blandt de tidligere annoncerede projekter er fonden til investeringer i arbejdskraftbesparende teknologi.

I 2009 blev der afsat midler til teletolkning per videokonference i sundhedsvæsnet, afprøvning af teknologier til løft og vending i ældreplejen samt digitalisering af byggesagsbehandlingen.

Hertil kom, at der blev afsat afsat 80 millioner kroner til implementering af et fælles medicinkort, "som indebærer, at oplysninger om patienternes medicin automatisk overføres og gemmes i en fælles national database, som alle relevante personer i sundhedsvæsenet
vil have adgang til."

Hvor har it-posterne været?

Sidste års finanslov havde i høj grad fokus på at skaffe arbejdskraft, men arbejdsløsheden er siden eksploderet.

Dengang gik digitaliseringsprojekterne fri selvom daværende finansminister Lars Løkke Rasmussen skar en procent på alle minister-områder.

Tilbage ved præsentationen af finansloven for 2007 fremlagde finansminister Thor Pedersen et overskud på 60 milliarder kroner på statens budget. Dengang blev 8,8 milliarder kroner sendt ud til nye initiativer - herunder en række it-initiativer.

Iøvrigt indeholder finansloven vanen tro ikke en separat opgørelse over it-posterne, hvilket ellers er kutyme i andre lande.

Tidligere år har regeringen ellers fået kritik for det manglende overblik på it-området.

Her kan du læse årets finanslov.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis