Torsdagens aviser om it

Send fakturaen fra mobilen. Kærester kontrollerer hinandens sms eller e-mail. Der er penge i CDM-projekter. Bølge af mobillån er på vej til Danmark.

Send fakturaen fra mobilen

Håndværkere og andre små virksomheder kan med nyt, gratis mobilsystem sende fakturaer til deres kunder fra telefonen. Systemet holder også hånd i hanke med dårlige betalere. (Erhvervsbladet)

Kærester kontrollerer hinandens sms eller e-mail

Hver fjerde mellem 18 og 35 år har tjekket partnerens sms, e-mail eller post i smug. Det kan synes uskyldigt, men er strafbart. "Hvis man med forsæte har skaffet sig adgang et brev, en e-mail eller en sms, der ikke er adresseret til en selv, kan man straffes med bøde eller fængsle op til seks måneder," siger juridisk rådgiver cand. jur. Erik Frodelund. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Der er penge i CDM-projekter

Det er big business at investere i CO2-besparende CDM-projekter (Clean Development Mechanism) i udviklingslande, og det er et dansk udviklet system, der holder styr på de mange projekter. "Vi bliver dagligt kimet ned af både internationale banker og små projektmagere i u-landene. Mit system bliver downloadet 10.000 gange hver måned," siger seniorforsker og tidligere medlem af FN's klimapanel Jørgen Fenham fra FN's miljøprogram UNEP, der har kontor på Risø DTU. Fenham har udviklet et Excel-ark, som i detaljer beskriver de godt 5.000 CDM-projekter i FN's program for grøn udvikling.

Bølge af mobillån er på vej til Danmark

Svenske udbydere af omstridt sms-lån satser stort på det danske marked. Forbrugerrådet sender ny appel til regeringen. Læg loft over de dyre lån, inden de bliver en landeplage. (Politiken)

Dagens aviser:
Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job