Yahoo-chef sælger ud af egne aktier

Den administrerende direktør for Yahoo, Carol Bartz, er under skarp kritik, efter at det er kommet frem, at hun har solgt kraftigt ud af sine aktieoptioner.

Artikel top billede

Carol Bartz, administrerende direktør for Yahoo, blev hyret for at redde det skrantende selskab. Nu er det kommet frem, at hun i stedet har solgt ud af egne aktieoptioner.

Flere investorer i Yahoo stiller nu spørgsmålstegn ved den administrerende direktør i selskabet, Carol Bartz, efter at det er kommet frem, at hun har valgt at sælge Yahoo-aktier for 10,4 millioner kroner.

"To millioner (dollar, 10,4 millioner kroner, red.), som Bartz allerede har indkasseret, er alt for meget og alt for tidligt," siger Yahoo-investoren Eric Jackson fra Ironforge Capital til den engelske avis The Guardian.

Carol Bartz er ikke den eneste Yahoo-topchef, der har solgt ud af sin beholdning af Yahoo-aktier. Mike Callahan, vicedirektør i Yahoo, har solgt aktier for mere end syv millioner kroner.

Disse oplysninger kommer en måned efter, at Yahoo og Microsoft annoncerede en større samarbejdsaftale.

Dårligt signal at sende

Jesper Lau Hansen, professor ved det juridiske fakultet på Københavns Universitet og ekspert i selskabsret, mener, at det sender et dårligt signal til resten af selskabets investorer, når den administrerende direktør sælger over 10 procent af sine aktier i selskabet.

"Det er en ikke ubetydelig aktiepost, når der er tale om mere end 10 procent af ens aktiepost i et selskab. Derfor er det helt naturligt, at de andre investorer undrer sig over denne handling," siger Jesper Lau Hansen.

Men de investorer, der stiller spørgsmålstegn ved Carol Bartz' aktiehandler, skal dog slå koldt vand i blodet. Der kan nemlig være mange helt legitime grunde for direktører af selskabet til at sælge ud af deres aktieoptioner. Det mener Søren Hvidkjær, professor på Institut for Finansiering ved Copenhagen Business School.

"Der kan være mange grunde til, hvorfor en topleder vælger at sælge ud af sine aktieoptioner. En hel legitim grund kan være at sprede sine finansielle risici," siger Søren Hvidkjær.

CBS-professeron undrer sig alligevel over handlen.

"Normalt plejer der at være en periode, hvor nyligt tiltrådte direktører ikke har mulighed for at realisere aktieoptioner. Det virker ikke som om, det har været tilfældet i denne sag," undrer Søren Hvidkjær sig over.

Har mange flere Yahoo-aktier i bagagen

Trods det store beløb, som Carol Bartz har realiseret, har topchefen stadigvæk en god portion Yahoo-aktier. 987.142 for at være helt præcis.

I alt har Yahoo-direktøren solgt 138.454 af sine aktier i selskabet af to omgange. Første gang den 31. marts, da hun solgte 65.223 aktier til 12,81 dollar stykket. Anden gang den 30. juni, da Carol Bartz solgte 73.131 aktier til 15,66 dollar.

Det vil sige, at Carol Bartz i alt har solgt lidt over 10 procent af sin totale aktiebeholdning i Yahoo.

Carol Bartz har mulighed for at købe op til fem millioner Yahoo-aktier.

Yahoos aktiekurs har siden Carol Bartz tiltrædelse som administrerende direktør i selskabet bevæget sig op fra omkring 11 dollar til 14 dollar.

I november 2008 var Yahoo-aktien sat så lavt som 9 dollar, mens den opnåede et højdepunkt lige inden aftalen med Microsoft blev en realitet på 17,48 dollar.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-projektleder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura