Justitsministeren: Privacy er en privat sag

Brian Mikkelsen (K) vil ikke at skrue bissen på over for Facebook. Han mener, at Datatilsynets indsats er tilstrækkeligt. Helge Sander (V) mener, at folk skal lære at tænke selv.

Artikel top billede

Privatlivsbeskyttelsen er under pres.

Det mener Benny Engelbrecht (S), der torsdag havde indkaldt hele to ministre i samråd om rettigheder på sociale netværk.

Men selvom både landets videnskabsminister og justitsminister mener, at det er en udfordring, at Facebook har snablen dybt nede i to millioner danske borgeres personfølsomme oplysninger, vil de ikke gå i kødet på det amerikansk-baserede firma for at få det til at rette ind efter dansk lovgivning.

"Det er Datatilsynet, der har til opgave at vurdere, om persondataloven overholdes. Det er også dem, der må vurdere, om de sociale netværk overtræder reglerne. Jeg mener ikke, der er grundlag for at ændre på den nuværende lovgivning," siger justitsminister Brian Mikkelsen (K) i samrådet.

Han tilføjer, at Datatilsynet allerede er i dialog med Facebook, samt at en arbejdsgruppe, der hører under Europa-Kommissionen, planlægger en høring med repræsentanter fra de større sociale sites.

Videnskabsminister Helge Sander (V) erkender, at der er visse udfordringer i forbindelse med privacy på de sociale sites, men vælger at trække informationskampagne-kortet.

Folks eget ansvar

"Jeg mener, vi skal udbrede folks kendskab til, hvordan man selv bedst beskytter sine personfølsomme data, når man bruger internettet," siger Helge Sander.

Videnskabsministeren mener, at den enkelte bruger selv har et ansvar.

Tidligere på sommeren har EU's artikel 29-gruppe, der er en gruppe under Europa-Kommissionen vedrørende beskyttelse af personer i forbindelse med behandling af personoplysninger, fremlagt en række forslag til, hvordan man bedst sikrer de europæiske borgeres personlige data på sociale netværk.

Og det var de forslag, de to ministre var blevet bedt om at kommentere.

Men hvad med børnene?

Et af de punkter, Benny Engelbrecht hæfter sig ved i artikel 29-gruppens forslag, er, at der særligt fokuseres på beskyttelse af mindreårige i forbindelse med deres færden på de sociale sites.

Facebook tillader, at børn helt ned til 13 år bruger det sociale netværk, og Benny Engelbrecht ønskede i denne forbindelse et svar fra justitsministeren på spørgsmålet om, hvornår børn er mindreårige.

Igen henviser Brian Mikkelsen til, at det er Datatilsynet, der holder opsyn med, at reglerne overholdes.

"Børn er også omfattet af persondataloven, derfor mener jeg ikke, at der er nogen grund til at foretage nogen ekstra foranstaltninger i forhold til børn," siger Brian Mikkelsen.

Videnskabsminister Helge Sander synes, at det er vigtigt at have fokus på børnene. Han mener dog, at børnene selv skal lære at udvise den rette adfærd på nettet.

"Vi har allerede en masse tiltag, og jeg synes, det er vigtigt, at vi ser på, hvad vi selv skal kan gøre. Det gør vi blandt andet i vores Netsikker nu-kampagne," siger Helge Sander.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S