Dansk distributør på opkøbsjagt - penge skal bruges

It-distributøren EET Nordic har gennemført fem opkøb de seneste 18 måneder og planlægger yderligere et par stykker i løbet af det kommende år.

Artikel top billede

"Vi håber, at vi kan gennemføre et til to opkøb inden for de næste 12 måneder," udtaler John Skovbro Thomas, koncerndirektør, EET Nordic.

Den danske it-distributør EET Nordic tjener penge og har ifølge en pressemeddelelse haft positiv indtjening på driften de seneste syv år.

Pengene bliver ikke mindst brugt på opkøb, som koncernen gennem de seneste 18 måneder har gennemført fem af.

Senest de danske distributører Novendo og SafeVision. Derudover håber EET at gennemføre et til to yderligere opkøb inden for de næste 12 måneder.

Pressemeddelelsen fra EET er støvsuget for fakta om omsætning, resultat før skat og overskudsgrad. Regnskabet er endnu ikke indleveret til det Centrale Virksomhedsregister, CVR, så en nærmere granskning må vente.

Selskabets bestyrelsesformand Erik Balleby Jensen, der også er administrerende direktør i kapitalfonden Capidea, er ifølge pressemeddelelsen tilfreds med regnskabet.

"EET Nordic koncernen har nu i syv år i træk forbedret driftsindtjeningen. Vi er nået meget langt i en lang række lande, men det er min vurdering, at EET Nordic koncernen i de kommende år vil fortsætte den nuværende udvikling og vinde markedsandele," udtaler formanden blandt andet.

Vi vokser

Selskabet oplever på trods af en generel tilbagegang i markedet for reservedele og opgraderingsprodukter vækst, hvilket direktøren forklarer således:

"Vores fremgang skyldes, at vi vinder markedsandele i de fleste markeder, og at vi etablerer nye forretningsområder. Vi har igennem finanskrisen øget antallet af medarbejdere med 12 procent, så det er ikke alene et spørgsmål om investeringer i it-infrastruktur og opkøb af virksomheder, men også at finde endnu flere dygtige medarbejdere."

EET har "meget store forventninger til blandt andet markederne i England, Tyskland og Frankrig."

"I øjeblikket har vi mere end 30.000 forskellige kunder i Europa, og vi forventer, at dette tal stiger til minimum 40.000 i løbet af de næste to år," udtaler John Skovbro Thomas, koncerndirektør, EET Nordic, i pressemeddelelsen.

EET Nordic koncernen repræsenterer en lang række af de førende producenter herunder HP, Compaq, Lexmark, IBM, Acer, Axis og Hitachi.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S