Opera samler browser og webserver i ét

Norske Opera er klar med beta-versionen af den meget omtalte mini-webserver Opera Unite.

Artikel top billede

Browser og webserver i ét - det hvad den lille norske browser-producent Opera nu forsøger sig med som det seneste tiltag i kampen mod de konkurrerende browsere fra Microsoft, Mozilla, Apple og Google.

"I de seneste måneder har holdet arbejdet hårdt på at bringe Opera Unite frem til beta-status, og i dag gør vi det officielt med frigivelsen af Opera 10.10 beta," skriver Opera i et blogindlæg.

Med Opera Unite kan man let oprette sin egen webserver, så man kan dele musik, video, billeder og andet indhold med venner og familie. Det er også muligt at streame indhold via Opera Unite, ligesom man kan chatte og kommunikere via Unite.

Det smarte er, at man med sin egen webserver slipper for at skulle uploade indholdet til tredjepart.

Da Opera Unite-konceptet blev afsløret tidligere på året skabte det en del opmærksomhed på grund af den norske nytænkning.

Opera forklarer da nu også, at man sætter pris på den megen feedback, man har fået.

"Vi håber, at I lægger mærke til, at mange af jeres forslag er implementeret i de tilpassede applikationer og i de overordnede forbedringer på bade browser- og server-siden," skriver Opera.

Store ord - lille markedsandel

Da Opera præsenterede Unite i oktober måned, gjorde browser-selskabet en hel del ud af at forklare, at Unite ikke bare er en smart lille web-gadget, men først og fremmest en måde at gøre dig uafhængig på.

"Vores computere er kun dumme terminaler, der er tilsluttet andre computere (servere), der ejes af andre mennesker - for eksempel store virksomheder - som vi er afhængige af for at kunne hoste vores ord, tanker og billeder ... så længe vores egne computere ikke er førsteklasses borgere på internettet, er vi kun lejere, og hosting-selskaberne er ejerne af internettet," skrev Opera dengang.

Ved at koble Unite sammen med selve Opera-browseren forsøger den norske nytænker at levere et nyt våben i den stadig hårdere browserkonkurrence.

Opera hører dog stadig til blandt de små spillere på markedet, der er domineret af Microsofts Internet Explorer med en markedsandel på 65,71 procent ifølge Net Applications.

Mozillas Firefox har en samlet markedsandel på 23,75 procent, Safari ligger på 4,24 procent og Googles Chrome på 3,17 procent.

Opera kommer først ind på en femteplads med en markedsandel på 2,19 procent.

Video: Sådan virker Opera Unite

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S