Finland: Båndbredde skal sikres ved lov

Som det første land i verden gør Finland det lovpligtigt for teleudbyderne at sikre landets indbyggere adgang til mindst én megabit internet-båndbredde.

Artikel top billede

Fra den 1. juli 2010 skal alle Finlands indbyggere have adgang til mindst én megabit båndbredde. Det skriver det det finske Kommunikations- og Transportministerium i en pressemeddelelse.

Det betyder, at det bliver obligatorisk for samtlige teleudbydere at kunne levere mindst en megabit til samtlige husstande i de områder, som selskaberne dækker.

Samerne i de store finske skove kan altså roligt investere i en netbook og en ip-telefon.

Den finske kommunikationsminister Suvi Linden, forventer, at de nye minimumskrav vil give bedre muligheder for indbyggere i specielt landområderne at blive del af det ellers veludbyggede finske informationssamfund.

"De nye krav vil sikre vitaliteten i landområderne og give bedre muligheder for erhvervslivet ved at muliggøre digitale transaktioner," skriver han i pressemeddelelsen.

Også mobil bredbånd

For at lette kravene til de finske teleselskaber, kan den ene megabit dog også opnås ved hjælp mobilt bredbånd.

Her stilles der krav til, at nettets kapacitet over en periode på 24 timer skal være minimum 75 procent af kapacitetskravet. Det er altså ikke nok bare at tilbyde en teoretisk mobil båndbredde.

I forvejen kan de finske internetudbydere tilbyde bredbånd til 95,7% af befolkningen. Det anslår en EU- rapport fra august 2009.

Det gør Findland til et af de lande af Europa, der har den bedste bredbåndsdækning. Dog overgået af lande som Danmark, Norge, Holland og Sverige.

66 procent af alle finske husstande, er i dag tilsluttet internettet gennem en bredbåndsforbindelse.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S