Gartner: Stor fremgang for virtualisering

18 procent af servernes arbejdsbyrder kører ifølge Gartner på virtualiserede servere. Den andel vil næste år vokse til 28 procent og udgøre næsten halvdelen i 2012.

Artikel top billede

Virtualisering er ikke en vare, man lige kan tage ned fra hylden i supermarkedet. Der er på nuværende tidspunkt ingen fælles standarder.

Computerworld News Service: Det anslås, at der er omkring 5,8 millioner virtuelle maskiner i brug i dag, fortæller analytiker hos Gartner Thomas Bittman i et foredrag om emnet ved Gartners Symposium ITExpo 2009, hvor tusindvis af it-ledere fra hele verden deltager.

De store virksomheder har gennem de sidste fire år været drivkraften bag server-virtualisering, og VMware sidder på 89 procent af markedet imod en håndfuld konkurrenter, der inkluderer Microsoft, Citrix, Red Hat og andre.

Men Gartner forventer også vækst blandt de små og mellemstore virksomheder, og det er i dette segment, Microsoft har en god chance for at opbygge sig en kundebase.

VMwares markedsandel vurderes i 2012 at være skrumpet til 65 procent, mens antallet af virtuelle maskiner vil være vokset tifoldigt til 58 millioner. Gartner vurderer, at Microsoft til den tid vil have en andel på 27 procent, Citrix seks procent, Red Hat to procent og andre omkring en procent.

De mindre virksomheder vil "opleve, at konkurrencen foregår på langt mere lige vilkår," siger Bittman. Han fortæller, at alle virtualiserings-leverandører på forskellig vis udmærker sig inden for både funktioner og pris, men det store spørgsmål vil for mange kunder sandsynligvis blive: "Skal jeg vælge VMware eller Microsoft?"

Nye standarder

VMware, som markedsfører sig på højere datatæthed, en bred understøttelse af styresystemer og moden funktionalitet, koster mere end andre løsninger, såsom Microsofts HyperV. Gartner mener, at Microsoft ser ud til at være klar til at opnå vækst i SMV-markedet, da virksomheden er begyndt at udgive bedre virtualiserings-software.

Bittman forklarer, at migreringen fra fysiske til virtualiserede servere også har noget at gøre med revolutionen inden for cloud computing, hvor de store virksomheder overvejer forskellige strategier som private clouds, offentlige cloud-tjenester og hybridmodeller.

De valg af in-house-virtualiserings-platform, som virksomhederne foretager nu og i den nære fremtid, vil sandsynligvis også påvirke deres cloud computing-valg, fremhæver han.

Virtualisering er "ikke en vare," bemærker Bittman. Der er på nuværende tidspunkt ingen fælles standarder, og det er aktuelt ikke sandsynligt at kunne blande og parre løsninger fra forskellige virtualiserings-leverandører. Men han bemærker, at virtualisering giver mulighed for dynamisk provisionering, disaster recovery samt serverkonsolidering, og at "det er ved at blive standarden" for den store virksomhed i løbet af de næste få år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S