Fortsat bøvl med digital tinglysning

Det går meget bedre, men er ikke i orden endnu. Sådan lyder det fra Danske Advokater, der får to mails om dagen med brok over den digitale tinglysning.

Artikel top billede

Foto: Domstol.dk (Foto: Domstol.dk)

Premieren på den digitale tinglysning har mildt sagt ikke været anmelderrost af brugerne.

Der har blandt andet været problemer med papirfuldmagter, der skal skrives ind i et fem-siders dokument og scannes ind.

I brancheforeningen Danske Advokater fortæller it-chef Steen Hermansen nu, at de værste problemer synes at være overstået.

Han får dog stadig cirka to mails om dagen vedrørende problemer med den digitale tinglysning.

"I begyndelsen fik jeg mange flere, så jeg håber, at det er udtryk for, at der er færre problemer derude. Og ikke for, at folk har givet op," siger Steen Hermansen.

Han forklarer, at problemerne med ophobede og afviste fuldmagter har været den største hurdle.

Men Domstolsstyrelsen arbejder sig gennem bunken og er nu godt en måned bagud.

Kladder pist væk

Men også andre redskaber skabte stor frustration blandt advokaterne, forklarer Steen Hermansen.

"Systemet har en kladdefunktion, hvor man gemmer en prøvetinglysning. Men når folk kom ind fem minutter efter, at de havde gemt oplysningerne, var kladden væk. Det skabte ikke ligefrem glæde hos dem, der havde indtastet oplysninger i 21 skærmbilleder," siger Sten Hermansen fra Danske Advokater.

Den fejl er dog rettet.

Den digitale tinglysning har kostet skatteyderne mere end en halv milliard kroner.

Sten Hermansen oplyser, at Domstolsstyrelsen har lovet at rette en lang række fejl inden 1. november.

Det er ikke lykkes Computerworld, at få en kommentar fra Domstolsstyrelsen.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos