Dansk IT: 200 it-stemmer gør en forskel

Kommunalvalg 2009: Dansk IT opfordrer nu alle vælgere til at stille kandidaterne spørgsmål om deres it-politik. Helt ned til 200 personlige stemmer gør nemlig en forskel, lyder det.

Artikel top billede

Dansk IT opfordrer nu alle vælgerne til at kontakte kandidaterne til kommunalvalget og spørge til deres it-politik.

"Vi opfordrer vælgere - herunder Computerworlds læsere - til at sende mails til kandidaterne og spørge om, hvordan deres it-politik er," siger direktør Tony Franke fra Dansk IT.

Han påpeger, at i mange kommuner afgører helt ned til 200 eller 250 personlige stemmer, om en kandidat kommer ind eller ej.

Så it-stemmer gør en forskel, lyder beskeden fra Dansk IT.

Borgerne er klar - kom nu politikere

Tony Franke håber, at presset nedefra vil få større betydning end tidligere, da borgerne i dag i højere grad er mere it-parate.

Han forklarer, at rapporten IT i Praksis viser, at borgerne opfatter digitalisering som forbedret service.

"Det er et signal om, at digitalisering vitterlig opfattes som forbedret service," siger Tony Franke.

"Borgerne er altså klar. Det er politikerne, der halter efter," siger han.

Derfor har Dansk IT også et budskab til kandidaterne derude:

"Politikere: I er problemet. Kom nu ind i kampen, venner," siger direktøren fra Dansk IT.

Fabrin, du skal kunne købe en bil

Direktør Tony Franke undrer sig samtidig over Erik Fabrins udmeldning om, at politikerne ikke skal have it-viden.

"Til Fabrin vil jeg sige: Vi har teknikken til det meste, så hvad, der skal vælges, er politisk."

"Det nytter ikke noget at rulle et teknik-gardin ned. Du skal vælge mellem løsninger - ikke ved at vide, hvordan det fungerer, men hvad det kan," siger Tony Franke.

Han sammenligner det med at købe bil.

"Det er ligesom at købe bil og vælge mellem diesel og benzin. Du skal vide hvad den kan køre på literen og så videre, men ikke hvordan en diesel-motor virker," siger han.

"Politikere skal ikke være mekanikere, men de skal være gode chaufførere," slutter han.

Pres nedefra

Hos ITEK under Dansk Industri sætter man sin lid til presset fra vælgerne.

"I sidste ende handler det også om vælgernes modenhed: I hvilken udstrækning vil de lade sig tiltrække af en digital agenda?"

"Og her tror jeg, vi er ved en korsvej: Alle de vælgere, der i deres studier eller i deres arbejdsliv er vant til at arbejde digitalt, vil jo forvente det samme, når de henvender sig til det offentlige."

"Så jeg tror, at der er et skred i gang, hvor netop digitalisering vil blive opfattet som noget positivt og fremadrettet," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK.

ITEK har op til valgkampen samlet en række it-eksempler, som skal inspirere politikerne.

Og det er der behov for, mener ITEK.

"Skatteminister Kristian Jensen (V) har ved flere lejligheder understreget, at politisk ledelse også omfatter at tage ansvar for it-udviklingen inden for ens ansvarsområde."

"Dette budskab er åbenbart ikke nået ud til de mange kommuner, der i forhold til undersøgelsen vurderes at mangle it-modenhed på politisk plan," siger Tom Togsverd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S