ICANN godkender http: // på "fremmedsprog"

Snart kan internettet forstå andet en A til Z og 0 til 9.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Fra midt i november kan lande og territorier ansøge om at vise domænenavne på deres lokale skriftsprog. Dette udgør en større teknisk justering af internettet med det mål at forbedre sproglig tilgængelighed.

I fredags godkendte internettets domæne-administrator en fremskyndet behandlingsproces til at ansøge om en såkaldt IDN (internationalized domain name) og vil begynde at acceptere ansøgninger fra 16. november.

Dette initiativ træder nu i kraft efter årevis af tekniske test samt udvikling af praksis, oplyser Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) ved et møde i Seoul i sidste uge.

Hidtil har domænenavne kun kunnet vises i det latinske alfabet med bogstaverne fra A til Z og tallene fra 0 til 9 samt bindestregen, men fremover vil landene kunne vise de såkaldte country-code top level-domæner på deres egne skiftsprog. Betegnelsen ccTLD'er dækker over de domæner, der har en landekode på to bogstaver efter det sidste punktum i domænenavnet.

I virkeligheden vil de ny domæner blive opbevaret i domænenavne-systemet (DNS) som en række bogstaver og tal, der begynder med xn-- for at bibeholde kompatibilitet med den eksisterende infrastruktur. De tegn der efterfølger xn-- vil være en række Unicode-tegn, der repræsenterer landenavnet.

Sikkerheden og stabiliteten af domænenavnesystemet har været nogle af de primære bekymringer ved at implementere IDN'erne. Domænenavnesystemet oversætter domænenavne, der bliver skrevet i mere intuitivt, menneskeligt forståelige ord og tal, til IP-adresser, der kan forstås af en internetbrowser.

Visse begrænsniger

ICANN vil til at starte med tillade et "begrænset" antal IDN'er, som først skal godkendes og testes for stabilitet af ICANN. Der vil sandsynligvis stadig forekomme mindre problemer, advarer ICANN.

"Det er muligt, at IDN'ernes anvendelighed vil være begrænset, da ikke al applikationssoftware er i stand til at fungere sammen med IDN'er," skriver ICANN [pdf] i det forslag på 59 sider fra 30. september, der beskriver den såkaldte IDN ccTLD Fast Track-behandlingsproces.

"Det er op til den enkelte applikationsudvikler at beslutte, om man vil understøtte IDN. Dette kan eksempelvis inkludere browsere, e-mailklienter og sites, hvor man tilmelder sig en tjeneste eller køber et produkt og i den proces skal indtaste sin e-mailadresse."

ICANN har sat visse sproglige begrænsninger for IDN'erne: De skal være i et officielt sprog fra et land eller et territorium og have juridisk status eller som minimum "tjene som et administrativt sprog."

I forslaget oplyses det, at ICANN vil taksere registratorerne omtrent 131.000 kroner for evalueringsprocessen, hvilket kan betales i den lokale valuta. ICANN vil også tage et årligt gebyr på mellem en og tre procent af registratorernes omsætning. Registratorerne kan dog ifølge ICANN anmode om dispensation for begge disse afgifter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job