Cisco-spil lader dig lege direktør

"Du skal styre din egen virksomhed gennem udviklingen fra dial-up-stenalderen, gennem bredbånd og mobilt forbundne æraer og til medianettets morgengry."

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis du altid har drømt om at blive direktør
uden at skulle bære det ansvar, der typisk følger med, så er løsningen måske det nye online-spil fra Cisco. I denne uge offentliggjorde virksomheden myPlanNet, som er et computerspil, der giver alle mennesker muligheden for at lege chef for en tjenesteudbyder og for at tage beslutninger i forhold til netværks-implementering.

Cisco siger selv om myPlanNet-spillet:

"Du skal styre din egen virksomhed gennem udviklingen fra dial-up-stenalderen, gennem bredbånd og mobilt forbundne æraer og til medianettets morgengry."

Det betyder, at man blandt andet skal udvælge alt fra routere til netværksapplikationer, der kan hjælpe virksomheden til vækst. Spillet har endda en facebook-side.

Cisco udviklede spillet til virksomhedens hjemmeside, the Learning Network. Siden indeholder flere computerspil, som for eksempel the Cisco Mind Share Game, der giver brugeren mulighed for at lege og lære med indholdet af CCENT/CCNA-testen. Hvis det er muligt.

Fra virksomhedens hjemmeside: "I myPlanNet v1.0 har vi inkluderet visse begivenheder, der skal udfordre brugerne og give dem adgang til nye muligheder. Tænk på dem som et 'prøv lykken'-kort i Matador. Begivenhederne kan være ting som trusler fra konkurrenterne, nye markedsprogrammer og endda naturkatastrofer, man skal forholde sig til.

Begivenhederne kan for eksempel påvirke pengebeholdningen, befolkningsantallet, befolkningens lykke, tjenesteadoptionen og andre ting. Vi vil gerne indrømme, at spillet stadigt er meget basalt, men så er der jo masser af plads til forbedringer. Det er der, du kommer ind i billedet."

Spillet kan begynde, når man har downloadet en 40 MB stor fil, der kun fungerer med Windows. På myPlanNet-siden fortæller virksomheden, at der på nuværende tidspunkt ikke er planer om at tilbyde en Linux- eller andre versioner af spillet.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job