CSC: Digital tinglysning skal nok blive godt

Fem skarpe: Det nye system, der skal tage hånd om den digitale tinglysning i Danmark, har fået rigtig mange hug af systemets brugere. Her svarer CSC-chefen på kritikken.

Artikel top billede

Fra årsskiftet er alle rettelser på plads, og så kører vi forhåbentlig fuld og ægte produktion, siger Fritjof Lind fra CSC. (Foto: Hans Juhl)

CSC har fået drøje hug i forbindelse med udviklingen af et it-system, der skal gøre tinglysningen i Danmark digital.

Et system, der har fået en hård medfart af brugerne, der har klaget over en besværlig brugerflade og mange fejl i systemet.

Senest forsvandt 700 digitale tinglysningssager ud i den blå luft.

De 700 tabte kladder, der forsvandt fra tinglysningssystemet i forbindelse med CSC's store opgradering i sidste uge, er dog ikke tabt, fortæller Fritjof Lind, der er chef offentlige projekter i CSC.

"De findes naturligvis stadig på en backup-server, og vi er i fuld gang med at få kladderne reetableret, så de er på vej i luften igen."

Fritjof Lind; systemets brugere, personificeret ved Danske Advokater, har givet udtryk for, at de oplever mange fejl og mangler i forbindelse med digitalisering af tinglysningerne. Er det system, I har udviklet, godt nok?

"Systemet kører, som det skal, men der vil altid være funktioner, som skal laves om og tunes. Det er helt almindeligt i den proces, vi kører nu," siger Fritjof Lind.

Du ser altså problemerne som børnesygdomme, der bare skal rettes til?

"Vi kører fuld produktion på systemet, og der er børnesygdomme, der skal fjernes."

Hvad siger du til, at de danske advokater giver udtryk for, at de har mistet tilliden til systemet?

"Både fra Domstolsstyrelsen og fra vores side har der været kontakt til advokaterne for at se, om der er noget vi kan bistå med."

Hvordan forholder CSC sig til advokaternes kritik? Tager de fejl, eller er der noget om snakken?

"Den bliver samlet op. Det, der er bygget, er specificeret, og i daglig brug vil der så være nogle ting, der skal rettes til, så det fungerer bedre. Det ser vi og Domstolsstyrelsen naturligvis på."

Så CSC mener ikke, der er tale om store problemer?

"Det er ærgerligt for alle parter, at der bliver tabt 700 kladder. Det må vi tage på os og få lavet om. Med så store systemer, som der er tale om her, hvor et område skal digitaliseres fuldt ud, så vil der være brugere, der kommer fra en anden verden, hvilket gør det til en stor omvæltning.

Når brugerne har arbejdet med systemet i et stykke tid, vil de lære det bedre at kende. Det handler således også om uddannelse af brugerne. Og stadigvæk, det er en af de mest dybtgående digitaliseringer, vi har haft i Danmark. Så jeg er fortrøstningsfuld og ser positivt på tingene.

Systemet skal udvikles over de næste mange år, men fra årsskiftet er alle rettelser på plads, og så kører vi forhåbentlig fuld og ægte produktion.

Til den tid vil boligadvokaterne sikkert også være tilfredse," lyder det fra Fritjof Lind.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse