Google går i luften med programmeringssproget Go

Google gør sit nye eksperimenterende programmeringssprog, Go, open source.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googgles nye programmeringssprog, Go, er et forsøg på at kombinere den udviklingshastighed, der er ved et dynamisk sprog som Python, med ydelsen og sikkerheden ved kompilerede sprog som C og C++.

I eksperimenter med Go bliver typiske kodemængder kompileret øjeblikkeligt, og store koder kompileres på få sekunder, skriver holdet bag Go på Googles blog om open source. Og når koden er kompileret, kører et program næsten lige så hurtigt, som hvis det var skrevet i C.

"Go er et fantastisk sprog til systemprogrammering med understøttelse af flere processorer, en ny, letvægtstilgang til objektorienteret design samt nogle fede funktioner såsom ægte closures og reflection," skriver Go-holdet.

"Har du lyst til at programmere en server med tusindvis af kommunikerende tråde? Og vil du bruge mindre tid på at sidde og læse blogs, mens din kode kompilerer? Føler du for at banke en prototype op over din seneste idé? Så er Go vejen," hævdes det på bloggen.

Websitet for Go beskriver det ny sprog som ekspressivt, parallelt og såkaldt " garbage-collected." Go tilbydes under en BSD-lignende licens.

Eventyrlystne brugere

Go er ifølge en FAQ-side på dets website udviklet som svar på visse tendenser, heriblandt at computerne bliver hurtigere, mens softwareudviklingen ikke er fulgt med på samme måde. Der nævnes også en voksende modstand mod "uhåndterlige type-systemer såsom Java og C++," der har drevet folk mod dynamiske sprog som Python og JavaScript.

Go er også blevet udviklet som svar på, at computerne har fået flere kerner, hvilket har været årsag til bekymring og forvirring, står der på siden med ofte stillede spørgsmål. Sproget er udviklet for at gøre det lettere at skrive til servere og anden software, som Google bruger internt, men implementeringen er endnu ikke moden nok til produktionsbrug i stor skala, står der.

Go leverer en model til softwarekonstruktion og gør det let at udføre afhængighedsanalyse og at undgå mange af de ekstra-ting, der er ved programmering på C-måden heriblandt filer og biblioteker, siger Google.

"Go er et eksperiment. Vi håber, at der er nogle eventyrlystne brugere, der vil give det et forsøg og se, om ikke de nyder at bruge det. Det vil ikke falde i alle programmørers smag, men vi håber, at der er nok, der bliver glade for dets tilgang, til at vi kan retfærdiggøre at udvikle videre på sproget," forklares det på det ny programmeringssprogs website.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S