EU: Oracles kritik er letkøbt og overfladisk

I en usædvanligt kontant tilbagevisning affejer EU-Kommissionen kritikken af beslutningen om formelle indsigelser mod Oracles planlagte opkøb af Sun Microsystems som "letkøbt og overfladisk".

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen sendte i sidste uge Oracle og Sun en formel redegørelse af sine indsigelser, da Kommissionen mener, at fusionen vil resultere i, at Oracle kommer til at dominere markedet for database-software til skade for konkurrenter som IBM og Microsoft.

Opkøbet af Sun vil give Oracle Suns open source-database, MySQL, som er i gang med at snuppe markedsandele fra både Oracle, IBM og Microsoft.

"På trods af at MySQL er open source, så ville Oracle eksklusivt stå med ophavsret på MySQL-koden, hvilket ville gøre det svært for konkurrenterne at frit gøre, hvad de ønsker med denne kode," siger Jonathan Todd, som er talsmand for den europæiske kommissær for konkurrence.

Selvom Oracle er den førende leverandør af proprietære databaser, så er MySQL den førende open source-database "og er en særdeles vigtig magtfaktor i markedet lige nu," tilføjer han.

Som en reaktion på den formelle indsigelse har Oracle insisteret, at opkøbet "ikke truer med at skade konkurrencen det mindste, heller ikke i database-markedet."

"Alle, der ved noget om open source-software, ved, at da MySQL er open source, så kan ingen kontrollere den. Det er hele pointen med open source," påpeger Oracle.

Vil tage fløjshandskerne af

Oracle hævder, at MySQL ikke konkurrerer i den dyre ende af server-markedet, der er udgjort af banker og lignende organisationer, der har brug for superhurtig og sikker database-adgang, men at den i stedet bruges af websites og mindre kritiske klienter.

"I lyset af manglen på nogen som helst troværdig teori eller beviser på konkurrenceforvridning har vi tillid til, at vi i sidste ende vil opnå ubetinget godkendelse af opkøbet," meddeler Oracle.

Det var disse kommentarer, der fremprovokerede Todds udbrud. Normalt giver EU-Kommissionen ingen kommentarer overhovedet, når den fremsætter formelle indvendinger i forbindelse med en undersøgelse af en fusion.

I forrige uge advarede en kilde med tætte forbindelser til Oracle, at hvis EU fremsatte formelle indvendinger, så ville virksomheden "tage fløjlshandskerne af".

"Så ser det jo ud til, at vi nu befinder os i et hårdt slagsmål over inklusionen af MySQL i opkøbet," siger en person, der står tæt på kommissionen, og som følger undersøgelsen af fusionen nøje.

Læs mere: EU siger nej til Oracles køb af Sun

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S