Et salg af TDC rykker nærmere

De fem kapitalfonde, der ejer TDC, vil inden månedens udgang holde møder med banker om et salg af deres TDC-aktier, skriver finansmedie.

Artikel top billede

Administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen fra TDC kan måske se frem til, at hans arbejdsgiver får ny ejer til næste år. Foto: Jørgen True.

Er TDC på vej på børsen?

Flere gange tidligere i år har der svirret rygter om, at TDC skal genintroduceres på børsen. Ifølge flere artikler i danske og udenlandske medier vil de fem kapitalfonde, der ejer cirka 88 procent af TDC, gerne skille sig af med TDC-aktierne.

I dag vækker finansmediet Bloomberg igen rygterne til live.

De fem kapitalfonde vil ifølge mediet inden december holde møder med banker omkring et salg af deres aktier, lyder det fra anonyme kilder. Kilderne ønsker ikke at stå frem, da samtalerne med bankerne er fortrolige.

Samtalerne vil dreje sig om en genintroduktion af TDC på børsen næste år, ligesom kapitalfondene også vil drøfte muligheden for at udbyde nye aktier.

Flere muligheder

I fredags talte Computerworld med administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen omkring et salg af TDC. Det skete i forbindelse med virksomhedens kvartalsregnskab.

TDC-direktøren ønskede ikke at kommentere, hvorvidt han forventede en genintroduktion på børsen eller et salg af TDC til en køber.

"Jeg tror, at jeg skal overlade det til ejerne at kommentere, hvad de vil med deres aktier. De har jo en investeringshorisont på typisk fem til syv år, og de har ejet TDC i fire år, og så kan man derudaf gisne om det," sagde Henrik Poulsen i fredags.

Han fortalte ved samme lejlighed, at TDC sagtens kan genintroduceres på børsen med det schweiziske teleselskab Sunrise i porteføljen.

"Hvis man forestiller sig, at koncernen en dag skulle reintroduceres på børsen, så er der ikke noget til hinder for, at det sker med Sunrise som en del af koncernen," fortalte Henrik Poulsen.

Alder: TDC salgsklar
De fem kapitalfonde, der ejer størstedelen af TDC, betalte 76 milliarder kroner for den danske telekoncern i januar 2006. Deres køb af TDC-aktierne skete igennem deres fælles selskab Nordic Telephone Company.

Allerede for et år siden sagde daværende topchef i TDC, Jens Alder, til Computerworld, at koncernen var klar til salg.

"Virksomheden er godt undervejs. Vi kan vise allerede i dag, at vi har en værdi, som bestemt vil være interessant for vores aktionærer at sælge til i dag," sagde Jens Alder i oktober sidste år.

ATP er efter Nordic Telephone Company den næststørste aktionær med en ejerandel på fem procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S