Derfor skal verden satse på klima-it nu

Klima-it: Verden bør satse på de gode it-løsninger nu. Grundene er gode. Se dem her.

Artikel top billede


Informationsteknologi er det enkeltstående værktøj, der kan sænke CO2-udledningen mest.

Derfor er det intet at betænke sig på for verdens politikere: Det er bare om at komme i gang.

Sådan lyder den overraskende direkte opfordring fra analysehuset IDC til landenes beslutningstagere, der i december samles i København til FN's klimatopmøde, COP15.

Øjeblikkelig nedgang

IDC har regnet på det og slår fast, at anvendelsen af it og telekommunikation øjeblikkeligt kan bidrage til at nedbringe CO2-udledningen med 25 procent fra verdens 20 rigeste lande.

Teknologierne er allerede modne, men de er ikke tilstrækkeligt udbredte, siger research-direktør for IDC Energy Insights, Roberta Bigliani.

"Når vi nu ved, at en hurtig nedbringelse af CO2-udledningen har større betydning for den globale opvarmning, end de tiltag, der tager længere tid at indføre, anbefaler vi verdens regeringer og industrier, øjeblikkeligt at indføre disse teknologier," siger hun.

IDC's klima-it-analyse fokuserer på it-baserede klima-løsninger, der er modne nok til, at de kan indføres på tre år, under forudsætning af, at politikerne prioriterer at investere i dem.

Betydelige gevinster

Der kan hentes betydelige gevinster i alle sektorer og industrier: energiproduktion, intelligente bygninger, transport og i fremstillingsindustrien.

Der ligger også store muligheder i smart grids, det intelligente net, som lukker energien fra de mindre, alternative energikilder som sol og vind ind i forsyningsnettet. Det har blandt andet den amerikanske Obama-regering netop bevilget store offentlige midler til at udvikle.

Finanskrisen er en udfordring for de store landes økonomier, når det gælder investering i teknologier, der kan nedbringe CO2-udledningen, mener Chris Ingle, associate vice president hos IDC Consulting.

"Regeringer og industrierne bliver nødt til at samarbejde om at finde en finansieringsmodel, der baserer sig på, hvad vi kan spare i fremtiden, i stedet for at se som en kapitalinvestering."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job