For iværksætteren David Helgason er flade København skiftet ud med San Franciscos stejle gader. Foto: Frederik Danvig.

Mød danskeren der udlever drømmen i Silicon Valley


Publiceret d. 5. februar 2010 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 

David Helgason
David Helgason
32-årige David Helgason står i spidsen for Unity Technologies, der for få måneden siden fik et kæmpe rygstød, da den anerkendte venturefond Sequoia Capital investerede over 20 millioner kroner i virksomheden, der nu har hovedkontor i San Francisco.

Unitys 3D-værktøj bliver blandt andet brugt af Cartoon Network, LEGO, Volvo og den store spil-producent Electronic Arts til at producere web-baserede spil, der kører direkte i browseren.

 
 
San Francisco, Californien: Juni 2009. Telefonen ringer et sted i København. Her sidder den dansk-islandske iværksætter David Helgason. I den anden ende af røret er der en vigtig besked fra Sequoia Capital. En af verdens mest anerkendte og succesfulde teknologi-venturefonde. Den har et tilbud til David.

Forud for den dag i juni sidste år, der skulle vise sig at ændre alt, er der imidlertid gået mange års arbejde for iværksætteren og hans team i softwarefirmaet Unity Technologies, der laver et 3D-værktøj til spil og visualiseringer.

David Helgason er sat stævne på en fortovscafé i hans nye hjemby, San Francisco, for at fortælle den utrolige historie fra college drop-out til Silicon Valley wonderkid.

Det er nemlig ikke, fordi den programmerings-interessede Helgasons vej mod den californiske it-drøm har været snorlige.

Uafsluttede studier i både psykologi og arabisk afslører, at han har gjort, hvad der lige faldt ham ind som spændende og inspirerende. Intet af pligt. Det endte dog med at være it-interessen, der løb med sejren, når han ikke lige sad begravet i bøger på universitetet.

Og det stod måske heller ikke tegnet i sol og måne, at hans og de to andre medstifteres firma, Unity, skulle gå hele vejen til Silicon Valley.

I begyndelsen var det nemlig udelukkende spilentusiaster og andre amatører, der brugte det dansk-udviklede spilværktøj.

"De første, der satsede på vores værktøj, var nogle hobby-ister, der blev professionelle på grund af os, fordi de troede på os," siger David Helgason om starten på firmaet.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3 4 5






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

Læs i dette white paper, hvordan du udvikler mere intelligente produkter ved at bruge værktøjer...

Uden gode kravspecifikationer får man ikke et godt system. Kravhåndtering eller Requirements...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.