Teknologier på vej ifølge Preben Mejer

Disse teknologier skal man holde øje med, mener innovations-guruen Preben Mejer.

Tilbage til artiklen: Her får du: Kaffe as a Service.

Samarbejdssoftware

I en tid hvor bindingen til en fysisk arbejdsplads specielt inden for vidensfagene bliver stadig mindre, bliver det vigtigt at udvikle løsninger, der understøtter samarbejde og vidensdeling.

Der er mange produkter på markedet inden for samarbejdssoftware, også kaldet groupware, som alle i forskellig grad forsøger at samle funktioner som e-mail, instant messaging, team workspaces, dokumentdeling, kalender og så videre på en fælles platform.

I de senere år har specielt SharePoint fra Microsoft vundet store markedsandele, men de fleste større spillere på software-markedet har noget på hylden inden for samarbejdssoftware.

IBM har med sin Lotus Symphony "Beyond office" faktisk gang i et meget spændende projekt.

Og så er der selvfølgelig Google, der med Google Apps inklusive Google Docs og samarbejdsplatformen Google Sites og senest Google Wave også har satset kraftigt på den front.

Med sin web-baserede og service-orienterede tilgang er Google både inspiration og en potentiel trussel for de traditionelle spillere på markedet.

Telepresence

Telepresence - videokonferencer i høj kvalitet - står foran sit endelige gennembrud. Kvaliteten er ved at være så høj, at det er som at være der selv.

Og potentialet til at spare ressourcer og penge er enormt. Det forventes for eksempel, at omkring 30 pct. af forretningsrejserne i fremtiden vil blive afløst af telepresence. Der er flere producenter på banen, men lige nu ser Tandberg ud til at have iført sig førertrøjen.

Ud over den høje kvalitet på det rent visuelle, har Tandberg gjort sig specielt bemærket ved at have en åben arkitektur, der tillader kommunikation med enheder fra andre leverandører.

Sociale netværkstjenester

Sociale netværkstjenester som Facebook, Twitter og LinkedIn står uden tvivl for en af de mest dominerende trends på nettet. Vi netværker som aldrig før, grupperer os omkring fælles smag og sager, vi vil fremme, og lægger en stadig større del af vores privatliv ud på nettet.

Fra at være et fænomen, der hører privatsfæren til, vil det formentlig bevæge sig ind i vores arbejdsliv og for eksempel skubbe yderligere til brugen af samarbejdssoftware i virksomhederne.

I øjeblikket kan det være et helvede at holde styr på login og profilinfo til de mange tjenester, man er meldt til.

Men med udbredelsen af OpenID, hvor man kan bruge det samme id på tværs forskellige tjenester, vil den hindring efterhånden forsvinde.

Tilsvarende vil vores profil efterhånden også blive mobil i en grad, så ud fra vores position i de fysiske omgivelser vil få tilbudt informationer og reklamer ud fra, hvem vi er, for eksempel fra infostandere - hvis vi vel at mærke har givet tilladelse til det.

Augmented reality

I løsninger inden for såkaldt augmented reality, bliver der lagt et ekstra lag oven på de fysiske omgivelser for eksempel ved at betragte dem gennem mobiltelefonens kamera.

Firmaer som Layar, Mobilizy og Acrossair har lavet løsninger til mobile enheder, hvor brugeren kan få oplysninger om alt fra den nærmeste undergrundsstation, til kendte bygninger og boliger til salg integreret i displayet på den mobile enhed bare ved at panorere rundt i omgivelserne.

Det lokations-baserede - eller context-awareness - er centralt i denne form for løsninger og er også en af de tendenser, der vil forstærkes fremover.

Semantisk web

Internettets fader Tim Berners-Lee havde drømmen så tidligt som 1999, hvor han formulerede målet om "the semantic web", hvor computere kan forstå og fortolke betydningen af ordene på skærmen og ikke blot begrænser sig til at præsentere brugerne for en række tegn.

Der har været en del skepsis over for det mulige i at virkeliggøre visionen, men det har ikke holdt forskere og andre tilbage fra at forsøge.

Twine og Nepomuk er i øjeblikket to af de mest spændende projekter på området.

Tilbage til artiklen: Her får du: Kaffe as a Service.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect