Domstol til Microsoft: Slut med Word fra januar

Microsoft skal endegyldigt stoppe med at sælge en bestemt udgave af Word fra januar.

Artikel top billede

En amerikansk domstol har givet Microsoft klar besked på, at selskabet skal stoppe med at sælge dets populære Word-software i løbet af mindre end tre uger.

Dermed vender domstolen tommelfingeren nedad til den anke, som Microsoft indgav, da en laverestående domstol i årets begyndelse nåede frem til en tilsvarende konklusion.

Microsoft accepterer dommen.

"Vi rykker hurtigt for at imødekomme afgørelsen, der gælder fra 11. januar," lyder det fra Kevin Kutz, Microsoft.

Fogedforbud mod Word

Afgørelsen kommer i kølvandet på en høring i slutningen af september, hvor Microsoft argumenterede for, at en afgørelse fra årets begyndelse skulle ophæves.

Sagen - som du kan læse mere om her - har tiltrukket sig stor opmærksomhed, fordi den indeholder et fogedforbud mod Microsofts salg af Word - oprindeligt fra og med 10. oktober 2009.

Dette forgedforbud blev dog efterfølgende ophævet, efter Microsoft og en række computer-producenter havde anskueliggjort, at et forbud vil føre til kaotiske tilstande.

Ifølge Microsoft vil det tage fem måneder at modificere Word, og selskabet vil ikke være i stand til at sælge Word 2007 og Office 2007-pakken overhovedet i dette tidsrum.

Patentbrud

Sagen udspringer af det canadiske softwareselskab i4i, der sagsøgte Microsoft i 2007 med beskyldninger om, at Microsft ulovligt anvendte i4i's XML editerings-teknologi i Word.

På denne baggrund blev Microsoft dømt til at betale i4i næsten 300 millioner dollar i erstatning, ligesom der blev nedlagt fogedforbud.

Den nuværende afgørelse kommer ikke bag på Microsoft.

"Vi har forberedt os på denne mulighed siden august og har allerede sat hjulene i gang for at fjerne denne meget lidt anvendte feature fra produkterne. Derfor forventer vi at have eksemplarer af Microsoft Word 2007 og Office 2007 uden de pågældede produkter på gaden, når forbuddet træder i kraft," lyder det fra Microsoft.

Microsoft er ikke forpligtet til at modificere eksemplarer af Word, der allerede er solgt.
De kommende versioner - Word 2010 og Office 2010 - skal ikke modificeres, da de ikke indeholder den pågældende teknologi.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS