Nokia hiver nyt skyts frem i patent-krig mod Apple

Den finske mobilgigant Nokia kommer med nye anklager rettet imod Apple.

Artikel top billede

"Apple krænker Nokia-patenter i næsten alle af selskabets mobiltelefoner, transportable musik-afspillere og computere."

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Nokia.

Derfor sendte den finske mobilgigant i går en klage til United States International Trade Commission (ITC), som behandler sager om krænkede patenter.

Ifølge Nokia drejer det sig om i alt om syv banebrydende opfindelser, som Apple nu bruger som kernefunktioner i selskabets produkter, når det gælder brugergrænseflade-, kamera-, antenne- og strømstyringsteknologier.

"Nokia har været en førende udvikler inden for mange nøgle-teknologier i små elektroniske enheder," udtaler general manager Paul Melin, der sidder med ansvaret for patentlicenser hos Nokia, i en pressemeddelelse.

Dette er anden gang inden for tre måneder, at Nokia beskylder Apple for at krænke Nokia-patenter.

"Denne handling handler om at beskytte resultaterne af sådan en banebrydende udvikling. Mens vores retstvist i Delaware handler om Apples forsøg på at free-ride på ryggen af Nokia-investeringer i trådløse standarder, så handler ITC-sagen anlagt i dag om Apples praksis om at bygge selskabets forretning på Nokias beskyttede innovation," udtaler Paul Melin videre i pressemeddelelse.

Ordkrig over flere måneder

Patent-krigen mellem Nokia og Apple begyndte i oktober, da det finske firma lagde sag an imod Apple. Dengang meddelte Nokia, at Apples iPhone havde brudt flere Nokia-patenter. Faktisk fandt bruddet allerede sted, da den første iPhone kom på gaden i 2007, lød det fra Nokia.

"Det grundlæggende princip i mobilindustrien er, at de virksomheder, der bidrager til teknologi-udvikling for at etablere standarder, skaber intellektuelle rettigheder, som andre skal kompensere for," udtalte Ilkka Rahnasto, der er vice president for juridiske anliggender hos Nokia.

"Det forventes også, at Apple følger dette princip. Ved at nægte at acceptere passende aftaler for Nokias intellektuelle ejendom, forsøger Apple at få en gratis tur på ryggen af Nokias innovation," lød det videre dengang.

For nylig svarede Apple dog igen. Det skete, da Apple for to uger siden fremlagde et søgsmål rettet imod Nokia. Denne gang hævdede Apple, at Nokia havde stjålet adskillige teknologier udviklet af det amerikanske firma med æblelogoet.

"Andre virksomheder må konkurrere med os ved at opfinde deres egne teknologier, ikke bare ved at stjæle vores," udtalte Bruce Sewell, der er Apples chef-jurist, i en kortfattet meddelelse.

Nokia er verdens største producent af mobiltelefoner, men inden for de avancerede smartphones har Apple i de senere år vundet store markedsandele, efter at selskabet kom på banen med iPhone.

Ifølge analytikere kan de forskellige patent-brud ende med at koste milliarder af kroner, hvis der er tale om brud.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS