Microsoft-mand bag tegnefilm om cloud computing

Har du problemer med at skelne SaaS fra PaaS, PaaS fra IaaS og IaaS fra SaaS? Pædagogisk video kan hjælpe dig på vej.

Artikel top billede

Software As A Service (SaaS), Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a service (PaaS).

Begreberne er mange og betydningerne ikke altid lige klare. Bedre bliver det ikke, når begreberne samles under een hat og omtales som cloud computing.

Så der er lagt op til begrebsforvirring, når kunder og leverandører mødes for at diskutere cloud computing.

Begrebsforvirring tager mødetid

Det er baggrunden for at Rene Løhde, ansvarlig for Microsofts Azure-platform i Danmark, har lavet en pædagogisk tegnefilm om cloud computing og relaterede begreber.

"Mit problem er, at jeg næsten altid starter med at lave en semantisk afklaring af hvad cloud computing er, når jeg besøger kunderne," fortæller han.

Det ville ikke være noget problem, hvis PaaS var en del af den generelle kommunikation fra it-journalister, analytikere, governance-institutioner og så videre, fortæller han.

"Men budskabet som gives for cloud computing er: "Officepakke gennem en browser" eller "Fuldt virtualiserede systemer som kan flyttes rundt og skaleres i store datacentre," lyder begrundelsen fra Rene Løhde, da han forklarer, hvorfor han har lavet tegnefilmen om Albert og hans legetøjsforretning.

"Jeg kan ikke positionere Windows Azure Platform i sådanne scenarier. Derfor er det i min interesse, at jeg er med til at nuancere og vise hvilke fordele der ligger - udover IaaS og SaaS - ved cloud computing," forklarer Rene Løhde.

Videoen er udarbejdet op til KL og IT- og Telestyrelsens konference om cloud computing, der løb af stablen i går.

Rene Løhde har bevidst produceret videoen uden Microsoft branding og med de begreber, som folk - måske - kender i forvejen.

"Jeg håber dermed, at videoen kan bidrage til en slags leverandøruafhængig reference for de basale begreber i cloud computing," oplyser Rene Løhde til Computerworld.

.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S