Google-krise kan forårsage international handelskrig

Den kinesiske strid med den amerikanske søgegigant Google kan true hele verdensøkonomien, mener ekspert i international økonomi på Københavns Universitet.

Artikel top billede

Den internationale verdensøkonomi holder vejret og venter på Beijings reaktion på Googles trussel.

Det kan udvikle sig til en regulær international handelskrig og global økonomisk krise, hvis den kinesiske regering vælger at stå stejlt over for Googles trusler om at lukke dets kontorer i Kina.

Det mener WTO-forsker og lektor på Københavns Universitet, Jens Ladefoged Mortensen.

"Finanskrisen kan risikere at blive til en reel økonomisk krise, som rammer alle og ikke mindst kineserne selv, hvis Kinas regering vælger at ignorere Googles trussel og fastholde, at det er et politisk spørgsmål, når Kina vælger at blokere for visse digitale tjenester på nettet," vurderer Jens Ladefoged Mortensen.

For den 21. december 2009 stadfæstede WTO - Verdenshandelsorganisationen - nemlig en kendelse om, at Kinas regering havde overtrådt visse handelsregler omkring ikke-materielle tjenester og rettigheder. Kendelsen fastslog, at Kina havde favoriseret hjemlige producenter af digitale produkter over for udenlandske.

Toldmure kan blive rejst inden for et par måneder

Som følge af kendelsen fra WTO har Kina blot et par måneder til at rette op på forholdene. Sker det ikke, kan USA vælge at rejse store toldmure over for kineserne og dermed reelt stoppe for kinesisk import. Det vil betyde, at både den kinesiske og amerikanske økonomi går i stå.

"Der må blinke nogle kraftige advarselstegn i den kinesiske regering lige nu. Men den kinesiske regering lever jo på at kunne levere høje økonomiske vækstrater, og hvis eksporten af varer til USA stopper, stopper den kinesiske økonomi også," forklarer Jens Ladefoged Mortensen.

Samtidig påpeger Jens Ladefoged Mortensen, at den amerikanske regering også selv er hårdt presset på økonomien og det stadigt voksende handelsunderskud med Kina.

"Den amerikanske regering bakker fuldt op omkring Google. Det ser vi med Hillary Clintons udmeldinger på området. Amerikanerne er bevidste om, at det er digitale varer, de skal leve af at sælge i fremtiden, så Kinas regulering på området er at ramme dem på deres levebrød," siger Jens Ladefoged Mortensen.

Googles milliardforretning i fare på grund af spekulationer

Google har afvist et direkte interview med Computerworld og har i stedet valgt at sende en e-post med svar på spørgsmål, som Computerworld har stillet til virksomheden.

"Vi har afgørende bevis for, at angrebet kom fra Kina, men vi kan naturligvis ikke udtale os om detaljerne. Vi vil ikke spekulere i, om hvorvidt den kinesiske regering er involveret, da vi ikke ved det. Hvad er klart, er det åbne internetmiljø, som vi opererer under, ikke er under bedring i Kina," skriver Google blandt andet til Computerworld.

En højtplaceret kinesisk embedsmand har tidligere meddelt Computerworld, at den kinesiske regering ville komme med en officiel reaktion på Googles trussel.

Den kinesiske befolkning har dog allerede taget sagerne i egen hånd, og flere mennesker har lagt afskedsblomster ved Google Chinas kontor i Beijing.

Strid kan åbne op for netcensuren i Kina

Jens Ladefoged Mortensen mener dog, at den kinesiske regering højest sandsynligt vil komme med en indrømmelse over for Google, USA og WTO snarere end at fastholde, at det er et internt politisk spørgsmål.

"De kinesiske ledere har hidtil haft et noget pragmatisk forhold til disse ting. De ved godt, at de ikke skal blusse op til en international handelskrig på dette tidspunkt. Hvis de bløder op på spørgsmålet, kan det betyde begyndelsen til enden for netcensur i Kina," fortæller Jens Ladefoged Mortensen.

Han tilføjer, at den kinesiske regering som følge af WTO-dommen bliver nødt til at komme med nogle konkrete ting på bordet inden for et par måneder.

"Jeg ved dog ikke, hvor godt centralregeringen har styr på de digitale rettigheder i landet, så derfor kan det godt være, at kineserne rent faktisk kan have interne problemer med at leve op til nogle løfter, som amerikanerne kræver," siger Jens Ladefoged Mortensen.

Tidligere har den kinesiske regering droppet et omfattende hardware-filter, som de ellers i starten af året havde afkrævet hardwarefirmaer i Kina at montere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse