Facebook bygger sit første datacenter

Facebook vil have mere kontrol over sin datacenter-plads og er derfor gået i gang med at bygge sit eget.

Artikel top billede

Facebook har taget første spadestik til et nye datacenter i Pineville, Oregon. (Modelfoto)

Computerworld News Service: Torsdag meddelte Facebook, at virksomheden er i gang med at bygge sit første specialiserede datacenter. Det ligger i Oregon og skal hjælpe det sociale netværk med at opretholde performance-niveauet for de mange brugere.

Facebook blev grundlagt med bare en enkelt server, og i takt med at siden er vokset, har man, ligesom de fleste andre nystartede internetvirksomheder, lejet sig ind hos tredjeparts tjenesteudbydere, fortæller Jonathan Heiliger, der er vice president of technical operations ved Facebook, i et blogindlæg.

I dag betjener virksomheden mere end 350 millioner brugere og selskabet vil derfor gerne have mere kontrol over sin egen datacenter-plads.

Facebook indledte byggeriet torsdag i byen Prineville i staten Oregon, og projektet vil angiveligt komme til at koste knap en milliard kroner. Det vil kræve omkring 12 måneders arbejde at få bygget centret. Datacentret vil komme til at beskæftige mindst 35 fuldtidsansatte samt en række deltidsansatte og medarbejdere på midlertidige kontrakter.

Egen fanside

Facebook fortæller, at selskabet vil benytte flere energi-effektive teknologier i byggeriet, som for eksempel et kølesystem, der virker ved hjælp af vanddampe, 'airside economizer (et system der genbruger server-varme til opvarmning af kontor-områder) og et patenteret UPS-system, der er designet til at nedsætte strømforbruget med op til 12 procent.

"I begyndelsen var der kun en lille gruppe mennesker der benyttede Facebook, og der var ingen billeder eller videoer på hjemmesiden, så dengang kunne det hele køre via en enkelt server," skriver Jonathan Heiliger.

"Men efterhånden som siden ekspanderede til andre universiteter i USA, så fik vi brug for flere servere og kapaciteten fra et datacenter for at holde trit med alle de nye mennesker, der kom til hver eneste dag.

Først gjorde vi som andre opstartsvirksomheder gør, og leasede datacenter-plads sammen med andre virksomheder i samme bygning. Men efterhånden som der kom endnu flere brugere, og vi udviklede Facebook til at være en langt mere omfattende tjeneste, så nåede vi det punkt, hvor det var mere effektivt for os at lease en hel bygning. Og i dag er vi klar til at bygge vores egen."

På forudseelig maner har Facebook udelukkende offentliggjort nyheden om datacentret ved hjælp af Jonathan Heiligers blogindlæg, der gav anledning til 172 brugerkommentarer på to en halv time. Datacentret har desuden fået sin egen fanside på Facebook, som tilsyneladende vil tilbyde nyheder om konstruktionen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job