It-sikkerhedschefens arbejde er guld for firmaet

Det kan ses direkte på bundlinien, hvis dit selskab har ansat en it-sikkerhedschef. Se her, hvordan han tjener sig selv ind.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er dyrt for virksomhederne, når der skal ryddes op efter tab eller tyveri af data. Men det hjælper at have en it-sikkerhedschef ved hånden.

Det konkluderer en rapport fra Ponemon Institute, som er en konsulentvirksomhed, der udfører uafhængige analyser inden for privacy, datasikkerhed og it-sikkerhedsregler.

Dette er femte år, Ponemon har udført sin undersøgelse "Cost of a Data Breach," som denne gang har undersøgt de faktiske hændelser ved tab eller tyveri af data i 45 amerikanske virksomheder fra 15 forskellige branchesegmenter.

I år er de gennemsnitlige omkostningerne ved brud på it-sikkerheden steget til 1.077 kroner i forhold til 1.066 kroner sidste år per kompromitteret kunderegistrering.

Det bliver billigere med en it-sikkerhedschef

Virksomheder, der havde en såkaldt chief information security officer eller lignede til at håndtere sikkerhedsbruddet, havde dog en gennemsnitlig omkostning per kunderegistrering på 829 kroner sammenlignet med 1.247 kroner hos virksomheder uden en it-sikkerhedschef.

Cirka 40 procent af de undersøgte virksomheder havde en it-sikkerhedschef til at lede håndteringen af sagen om tab eller tyveri af data.

"Selvom andre ansvarsområder typisk er involveret i krisestyringen i forhold til et it-sikkerhedsbrud, så peger vores resultater på, at en decideret it-sikkerhedschef væsentligt reducerer de samlede omkostninger ved brud på datasikkerheden," står der i rapporten.

"Den vigtigste lektion er her, at hos virksomheder, hvor en it-sikkerhedschef er involveret, er der tendens til, at en hændelse koster mindre, fordi de har et mere strategisk syn på beskyttelse af data end den forældede idé om den konstante lapning af sikkerhedshuller," forklarer Phillip Dunkelberger, der er oncernchef for PGP, som er medsponsor af undersøgelsen.

"Tilstedeværelsen af en it-sikkerhedschef på højt niveau giver færre omkostninger ved et brud på datasikkerheden og mindre risiko for, at det sker igen, på grund af den strategiske tilgang som disse professionelle har."

Her er de mest udbredte fejl

Selv om omkostningerne ved et brud på sikkerheden i gennemsnit kun er steget omkring en 10-krone peger Larry Ponemon på, at omkostningerne er steget markant i de fem år, der er gået, siden undersøgelsen blev udført første gang.

Dengang kostede et brud på datasikkerheden gennemsnitligt 729 kroner per kompromitteret kunderegistrering.

Undersøgelsen tager højde for en bred vifte af omkostninger heriblandt udgifter til opklaring, optrapning, underretning og opfølgende respons.

Den økonomiske påvirkning af tabt eller nedsat kundetillid målt i kundeafgang og omsætningshastighed analyseres også.

Herudover kan der fra dette års rapport fremhæves:

- 42 procent af alle hændelserne i dette års undersøgelse involverede fejl og uheld begået af tredjeparter.

Nogle af de dyreste brud på datasikkerheden involverer data, der er outsourcet til tredjeparter, særligt hvis denne tredjepart er offshore. Omkostningerne ved disse brud på sikkerheden ligger på gennemsnitligt henholdsvis 1.024 kroner og 1.146 kroner per kunderegistrering.

- 24 procent af alle af de undersøgte hændelser i år involverede et skadeligt eller kriminelt angreb, der resulterede i tab eller tyveri af personfølsom data.

Disse brud på datasikkerheden er langt dyrere end hændelser, der blot er opstået ud af intern uagtsomhed, med en gennemsnitlig pris på 1.135 kroner per kunderegistrering. Brud på sikkerheden på grund af en intern ansats forsømmelighed eller et systemnedbrud koster gennemsnitligt henholdsvis 813 kroner og 877 kroner per kompromitteret kunderegistrering.

- 36 procent af alle de undersøgte hændelser i år involverede tabte eller stjålne bærbare eller mobile datalagermedier. Disse hændelser er de dyreste af dem alle med omkostninger på 1.188 kroner per kompromitteret kunderegistrering.

"Det handler ikke kun om de onde, men også om at de gode nogle gange begår fejl," bemærker Ponemon.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS