Artikel top billede

Nu kan standarddebatten ikke trækkes længere

Fredag skal der træffes en beslutning om, hvilken åben standard Danmark skal have i fremtiden. Vi kan ikke vente længere, lyder det fra open source-leverandørerne.

Fredag samles it-tropperne på Christiansborg for at beslutte, om OOXML eller ODF eller begge formater skal være åben dokumentstandard i Danmark.

Det har de været før, men dengang udsatte ministeren beslutningen.

"Jeg kan ikke drage en endelig konklusion i dag ud over, at der ikke er flertal for at følge ekspertudvalget og Konkurrencestyrelsens anbefalinger."

"Når der så oven i købet kommer nogle økonomiske konsekvenser, som vi ikke kan overskue, så føler jeg, at det er nødvendigt at gå til finansministeren," sagde Helge Sander i november sidst år.

Men den går ikke igen, hvis det står til formanden for open source-leverandørerne.

Dyr ventetid

"Nu skal der træffes en beslutning. Vi kan ikke vente mere," siger Morten Kjærsgaard.

Han repræsenterer ODF-fløjen i debatten, og derfor håber han naturligvis på, at det format løber af med sejren.

Det begrunder han med resultatet af en debat, der blev afholdt på Christiansborg sidste fredag.

Her var samlet en lang række danske politikere samt udenlandske og danske eksperter med interesse i ODF-formatet.

"Det var bemærkelsesværdigt, hvor mange der dukkede op. Der var blandt andet it-ordførere fra Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet, Venstre og SF."

"Vores videnskabsminister fulgte ligeledes debatten i flere timer, uden at han selv var på talerlisten," fortæller Morten Kjærsgaard.

"Det tyder på, at det virkelig er noget, der tænkes over," siger han.

"Formålet med mødet var at få nogle praktiske case-historier på, hvordan man kan bruge ODF-formatet, og det gjorde vi. Der var både danske og udenlandske, blandt andet fra Belgien, hvor man for længst er gået over til ODF," siger Morten Kjærsgaard.

"Efter fredag håber jeg på, at der kan ske noget konkret. Det bliver dyrere og dyrere for hver dag, afgørelsen trækkes ud," lyder den afsluttende bemærkning fra ODF-ringhjørnet.

Her kan du få et overblik over fejden mellem OOXML og ODF.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere