Venstre: Danmark vrager ikke Microsoft

Venstre raser over SF, der dømmer OOMXL ude. Der er heller ikke tale om en ODF-sejr, pointerer partiet.

Artikel top billede

Blot få timer efter Folketingets partier har indgået en fælles aftale om åbne standarder farer parterne i kødet på hinanden.

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen kalder SF melding om en ODF-sejr for noget vås.

"Der er tale om en aftale om nogle kriterier som ekspertudvalget og OIO-komiteen skal vurdere. Så det med en ODF-sejr er noget vås," siger han.

Han kalder i stedet aftalen for en sejr for åbne standarder.

Lodret forkert

Samtidig kritiserer han skarpt it-ordfører Hanne Agersnaps udtalelse til Computerworld, hvor hun siger:

"OOXML kan ikke umiddelbart komme på listen, da det kræver at den er implementeret i sin helhed af flere leverandører og flere platforme".

"Det er lodret forkert, " siger Michael Aastrup-Jensen, der igen påpeger, at et udvalg i sidste ende skal vurdere det.

Samtidig noterer han sig Microsofts egen udmelding om, at OOMXL lever op til kriterierne.

Michael Aastrup-Jensen mener, at der er tale om rent spin, når der tales om en ODF-sejr.

"Det er helt hen i vejret. Det er spin," siger han.

Ministeren på banen

Den udlægning af aftalen, der har været fra flere kanter, har gået videnskabsminister Helge Sander (V) til at udsende en pressemeddelelse.

Heri understreger han, at der med aftalen er enighed om fra Folketinget ikke at blande sig i, om offentlige myndigheder anvender softwareprodukter fra hverken den ene eller den anden leverandør.

"Derfor må jeg vende mig skarpt imod, at tilhængere af bestemte leverandører udlægger den politiske enighed som vendt mod Microsoft," siger ministeren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS