KMD-chef balancerer i dobbeltrolle i udbudsskandale

KMD's juridiske chef sidder i et udvalg under IT-Branchen, der rådgiver hele it-branchen i juridiske spørgsmål. Samtidig er KMD under beskyldning for misbrug af sin monopol-status.

Artikel top billede

KMD's vicedirektør og juridiske chef, Flemming Pristed, sidder i et udvalg under IT-Branchen, der skal "sætte aktivt ind overfor ulovlige og urimelige offentlige udbud."

Men i øjeblikket undersøges KMD af Konkurrencestyrelsen og har fået to kontorer ransaget af styrelsen.

Eksperter vurderer, at KMD kan have misbrugt sin dominerende monopol-stilling i markedet over for kommunerne.

Rådgivning: Undgå udbud
Fornylig kunne Computerworld afsløre, at KMD rådgav Aabenraa Kommune til ikke at gå i udbud, da kommunen imod reglerne købte et KMD Opus-system uden om udbud.

Nu indrømmer kommunen, at den burde være gået i udbud.

Sagerne belaster Flemming Pristed i en sådan grad, at han bør overveje at trække sig fra udvalget, mener professor og ledelsesekspert Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus.

"Hvis jeg var KMD's juridiske chef ville jeg nok trække mig diskret fra udvalget og sige undskyld til de kunder, som burde have været i udbud," siger han.

"Det er jo åbenlyst ret stor forskel på, hvad man siger, at man gør, og hvad man rent faktisk gør - på en meget suspekt måde," siger Anders Drejer.

"Hvis det var mig, der var havnet i den situation, ville jeg have en meget dårlig smag i munden - og jeg er ret sikker på, at kommunerne er ret utilfredse med KMD på den baggrund," siger han.

Anders Drejer mener også, at sagerne belaster IT-Branchens formand, Lars Monrad-Gylling, der er administrerende direktør i KMD.

Professoren mener ikke, at topchefens forklaring på sagen har rykket ved det.

Aktiv påvirkning af lovgivningsprocessen

Det udvalg Flemming Pristed sidder i skal ifølge formålsbestemmelserne "virke for at it-branchens medlemmer sikres de bedst mulige juridiske rammer og forretningsmæssige vilkår."

Det skal ske via:

- "Aktiv påvirkning af lovgivningsprocessen ved afgivelse af høringssvar og repræsentation i lovforberedende kommissioner og udvalg."

- "Arbejde for at sikre mere afbalancerede aftalevilkår mellem leverandører og kunder, særligt inden for det offentlige område".

- "Bidrage til en forsat smidiggørelse af reglerne og procedurerne ved udbud underkastet EU reglerne for at sikre medlemssvirksomhederne en rimelig ressourceanvendelse og position ved tilbudsafgivelse."

- "Repræsentation i og bistand til relevante juridiske fora med sagkundskab, herunder blandt andet Voldgiftsinstituttet."

- "Initiere udarbejdelsen af standardvilkår og modelaftaler til brug for Medlemsvirksomhederne."

Udvalget skal desuden på foranledning af IT-Branchens ledelse, afgive udtalelser om god branchepraksis.

Endelig skal udvalget, ifølge dets handlingsplan for 2009, altså også, "sætte aktivt ind overfor ulovlige og urimelige offentlige udbud."

Chef tæt på betændte sager

Flemming Pristed har tidligere udtalt sig i betændte sager for KMD. Blandt andet i sagen om de manglende udbud.

Dengang i november 2009 var hans forklaring ikke den samme, som de to KMD-folk der rådgav Aabenraa Kommune, at der var tale om en aftaleforlængelse.

Flemming Pristed mente i stedet, at KMD Opus skam ikke var et nyt produkt, selvom KMD omtalte det i sit eget salgsmateriale som "helt nyt."

"Det er en ny version i juridisk forstand, men i salgsmaterialet vil vi gerne præsentere det flot og på en ordentlig måde," lød det fra Flemming Pristed dengang.

Siden er flere kommuner - herunder Aabenraa Kommune, som KMD rådgav til ikke at gå i udbud - selv gået væk fra den forklaring.

De har erkendt, at de skulle være gået i udbud og at der altså ikke var tale om en opgradering.

Flemming Pristed udtalte sig også i forbindelse med Konkurrencestyrelsens besøg i april 2009 hos KMDs kontorer i Ballerup og Odense.

Dengang udtalte han:

"De bad om samarbejde, og det gjorde vi selvfølgelig."

Flemming Pristed forklarede, at styrelsen gennemgik dokumenter og computere med mere, men at KMD ikke fik oplyst præcist, hvad sagen vedrørte.

Se Flemming Pristeds svar til Computerworld

Men Flemming Pristed ser det ikke som et problem, at han sidder i IT-Branchens udvalg, der rådgiver om blandt andet udbud.

Mener du, at du er den rette til at sidde i et udvalg, der blandt andet skal "sætte aktivt ind overfor ulovlige og urimelige offentlige udbud." jvf. formålsparagraf?

"Jeg sidder som repræsentant for KMD med 11 andre virksomheder i ITB's juridiske udvalg. Formålet med udvalget er at sikre IT-branchens medlemmer de bedste juridiske rammer og forretningsmæssige vilkår for deres virke. Som juridisk chef hos KMD mener jeg, at jeg er den rette person til at sidde i udvalget," siger Flemming Pristed.

I modsætning til hans chef, Lars Monrad-Gylling, der forklarede at han var til valg hvert år i IT-Brancheforeningen som formand, så oplyser den juridiske chef, at han ikke ikke er på valg, men udpeget af medlemsvirksomhederne.

Og Flemming Pristed vil altså hverken trække sig fra udvalget eller sige undskyld til de kommuner, der har undladt at gå i udbud imod reglerne.

Hvad er din kommentar til, at professoren udtaler: "Hvis jeg var KMDs juridiske chef ville jeg nok trække mig diskret fra udvalget og sige undskyld til de kunder, som burde have været i udbud."?

"Enhver har jo ret til at have en mening.

Jeg mener, at vi har en generel forpligtelse til at være i dialog med vores omverden, og jeg ser udvalgets virke som noget, der rækker ud over KMD's egne interesser, og som er vigtigt og har betydning for hele it-branchen," lyder svaret fra Flemming Pristed.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S