ComX får ny bestyrelse efter boliginvestors kollaps

Fiberselskabet ComX siger farvel til bestyrelsesformand Jesper Henrik Jørgensen, der er gået konkurs.

Artikel top billede

Erik G. Hansen overtager formandsstolen i ComX' bestyrelse. Foto: Wynand van Niekerk.

Læs også: Finn Helmer sletter ComX-gæld på over 100 millioner

To nye navne indtræder i fiberselskabet ComX' bestyrelse, efter at medejer og bestyrelsesformand Jesper Henrik Jørgensen er gået konkurs.

Ejendomsinvestoren Jesper Henrik Jørgensen ejede den ene halvdel af ComX, mens stifteren af it-firmaet Giga, Finn Helmer, ejede den anden halvdel.

I dag ejer Finn Helmer stadig halvdelen, mens den anden halvdel nu er en del af et konkursbo. Det skyldes, at Jesper Henrik Jørgensens ejendomsselskab ADR gik konkurs. Derfor udtrådte investoren af ComX' bestyrelse 28. januar.

Ind i bestyrelsen træder Erik G. Hansen som ny bestyrelsesformand, mens også kuratoren i ADR-konkursboet, Pernille Bigaard, indtræder.

"Vi har med bankens opbakning lagt en ny plan for at udvikle ComX fremad," siger Erik G. Hansen.

Målet for virksomheden er ifølge Erik G. Hansen klart.

"Det er at være en stor og stærk spiller i markedet for bredbåndsydelser som telefoni, internet og tv," fortæller han.

Erfaren bestyrelsesformand

Den ny bestyrelsesformand i selskabet har erfaring fra finansverdenen, ligesom han også har en lang historik fra bestyrelser i danske virksomheder.

"Jeg må sige med det samme, at jeg ikke har forstand på bredbåndsbranchen. Min baggrund af finansiel. Jeg har finansiel baggrund som blandt andet bestyrelsesformand for Polaris Equity, men jeg har også været en hel del år i A.P. Møller-koncernen, og så har jeg siddet i en del bestyrelser de sidste 15 år," fortæller Erik G. Hansen om sig selv.

Ifølge erhvervsregisteret BiQ sidder den ny bestyrelsesformand i 17 bestyrelser, hvoraf to af dem er tilknyttet ComX; ComX Holding og ComX Networks.

Blandt andre kendte firmaer, hvor han sidder i bestyrelsen, er tyggegummiproducenten Gumlink og pensionskæmpen PFA.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura