Google ændrer i Buzz efter massevis af klager

Google ændrer Facebook-kopien Buzz efter det er strømmet ind med vrede reaktioner på især én funktionalitet i Buzz.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har foretaget adskillige ændringer i virksomhedens ny sociale netværks-applikation, Buzz, for at imødekomme brugernes privacy-bekymringer.

Buzz blev lanceret i sidste uge og er tæt forbundet med Gmail.

Google har trukket på brugernes kontaktpersoner og på den måde omgående skabt et socialt netværk til Buzz, som er designet til at lade folk oprette og dele indhold meget lig Facebook og Twitter.

Fulgte
Til at begynde med fremviste Buzz automatisk visse af brugernes kontaktpersoner, hvilket "fik folk til at tro, at Buzz automatisk havde offentliggjort, hvilke kontaktpersoner, de fulgte, før de overhovedet havde oprettet en offentlig profil," skriver Todd Jackson, der er produktchef hos Google.

[b]Vrede over follow-funktionalitet
Denne funktion mødte øjeblikkeligt modstand, da det blev opfattet som om, at den gjorde det muligt for uvedkommende at se hvilke kontaktpersoner, den pågældende bruger jævnligt kommunikerer med via Gmail.

"Det underliggende problem er, at ens e-mail- og chat-kontaktpersoner ikke nødvendigvis er folk, man ønsker at bekende som venner via et offentligt socialt netværk," skriver Kurt Opsahl, der er juridisk rådgiver for Electronic Frontier Foundation, fredag.

På daværende tidspunkt havde Google tilføjet en mulighed for at skjule brugernes "følgere," og hvem de selv følger, men man skulle stadig selv vælge fra, og det er ikke sikkert, at man overhovedet havde forstået, hvordan man offentligt var kædet sammen med andre brugere.

Buzz' standard-indstilling er nu ændret til blot at foreslå kontaktpersoner, som man kan følge, frem for automatisk at vælge i brugernes kontaktpersoner.

Google oplyser, at Buzz i løbet af de næste par uger vil få en ny menu, der vil lade eksisterende brugere redigere i, hvem de følger. Man kan dog allerede nu frit vælge, om man ønsker at offentliggøre, hvem man følger og bliver fulgt af.

Buzz vil heller ikke længere automatisk forbinde til en brugers indhold på Picasa og Google Reader. Google delte kun indhold på disse tjenester, som brugerne i forvejen havde givet tilladelse til at offentliggøre, men mange brugere var alligevel utilfredse med sammenkædningen.

Sidst men ikke mindst har Google tilføjet muligheden for enten at skjule Buzz eller helt slå tjenesten fra, ligesom man som bruger også kan slå chat-funktionen fra på linjen "Gmail-visning:" nederst på siden i Gmail.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura