Intern splid i IT-Branchen om KMD-boss

Betændte KMD-sager får nu flere medlemmer af IT-Branchen til i skarpe vendinger at kritisere foreningens formand. IT-Branchen holder årsmøde i dag.

Artikel top billede

Lars Monrad-Gylling, KMD's administrerende direktør, kritiseres af sine egne medlemmer i IT-Branchen, hvor han er formand. Foto: Torben Klint

I kølvandet på flere omstridte sager, hvor KMD er dybt involveret, lyder der nu intern kritik af IT-Branchens formand, Lars Monrad-Gylling, der samtidig er KMD's administrerende direktør.

De betændte sager består blandt andet i, at Konkurrencestyrelsen undersøger KMD. Styrelsen har foretaget to ransagninger af KMD's kontorer i Ballerup og i Odense.

Desuden rådgav KMD en kommune til ikke at gå i udbud og i stedet vælge KMD's regnskabssystem. Kommunen erkender i dag, at det var stik imod reglerne.

Og kritikken af Lars Monrad-Gylling er da også ganske kontant:

"Det er et problem for Fujitsu med en formand for brancheforeningen, der er en direkte konkurrent, og som gør foreningen passiv i forhold til en principiel og politisk problemstilling, som koster Fujitsu mange penge," siger administrerende direktør Hans Iakob Estrup fra Fujitsu.

Han bakkes op af en anden markant personlighed i foreningen.

"Lars Monrad-Gylling skal passe på, da der er tradition for at være rimelig strikse med formænds gøren og laden. Michael Mathiesen blev jo smidt ud, bare fordi han gik konkurs, så hvis der er handlet imod loven, så giver det vel sig selv, hvad der skal ske....," siger administrerende direktør Martin Thorborg fra SpamFighter.

Computerworld har talt med flere kilder i foreningen, der også udtrykker kritik af formanden, men som ikke ønsker at stå offentligt frem med kritikken.

"Vi oplever, at KMD gør alt, hvad de kan, for at holde konkurrencen stangen - og det må uvægerligt give konflikter for formanden for IT-Branchen, da branchen og kunderne ønsker styrket konkurrence," lyder det blandt andet.

Professor: Det svækker ham
Tidligere har også en professor udtalt, at de mange sager, Konkurrencemyndighedernes undersøgelse, ransagninger af kontorer og råd om ulovlig praksis for udbud, mildt sagt har svækket formanden.

En kritik, Lars Monrad-Gylling selv affejede med ordene "Jeg bliver valgt en gang om året. Og det er jeg blevet siden 2003".

For nylig kunne Computerworld beskrive, hvordan også KMD's vicedirektør og juridiske chef, Flemming Pristed, var havnet i en prekær sitution.

Udover at udtale sig til pressen om de betændte sager, så sidder han i et udvalg i IT-Branchen, der blandt andet skal rådgive resten af it-virksomhederne i udbudsspørgsmål og arbejde aktivt for at stoppe ulovlige udbud.

Vanskelig situation for ITB

Computerworld ville naturligvis gerne spørge formanden for IT-Branchens juridisk udvalg, Andreas Nørfelt, om KMD's vicedirektør har opbakning fra hele udvalget.

Ligesom vi gerne ville høre ham, om KMD's forretningsmoral er et forbillede for resten af it-brancheforeningens medlemmer?

Men i stedet for svar på disse spørgsmål modtog Computerworld følgende kortfattede mail fra udvalgsformanden:

"Juridisk Udvalg kommenterer ikke på konkrete verserende sager, der involverer IT-Brancheforeningens medlemmer. Generelt er IT-Branchen naturligvis fortaler for, at udbudsreglerne overholdes."

Til gengæld ville udvalgsformandens egen chef i IT-Branchen, den nytiltrådte direktør Morten Bangsgaard, allerede i december gerne udtale sig om den konkrete sag:

"Det virker hensigtsmæssigt, at Konkurrencestyrelsen ser på sagen. Det må alle have en interesse i," udtalte han dengang til Computerworld.

Direktøren understregede, at udbudsreglerne skal overholdes, "uanset hvem man er".

I øvrigt kom Morten Bangsgaard fra en administrativ stilling hos partiet De Konservative og under et tiltrædelsesinterview med Computerworld, blev der joket med, at når han kunne holde sammen på partiet med de historisk mange interne konflikter, så vil han også kunne holde sammen på IT-Branchen.

Formand vil invitere til kaffe

Lars Monrad-Gylling selv oplyser, at han har svært at forholde sig til anonym kritik.

Men han siger til de to kritiske direktører:

"En formand for IT-Branchen vil altid komme fra en medlemsvirksomhed, så formanden for IT-Branchen vil i sagens natur altid være i konkurrence med andre medlemmer. Det gælder altså også for mig," siger han.

Han understreger, at IT-Branchen ikke har forholdt sig passivt i udbudssagen.

"Tværtimod har vi allerede, da Computerworld første gang skrev om kommunernes udbudspligt, sagt, at reglerne skal overholdes. Og det gælder naturligvis også for kommunerne. Selvfølgelig skal de også overholde udbudspligten. Det har vi i brancheforeningen meldt klart ud, og det står jeg naturligvis helt bag som formand," siger Lars Monrad-Gylling.

Han vil nu drikke kaffe med Fujitsus direktør.

"Jeg håber, at Fujitsu - og alle andre, der er medlemmer af IT-Branchen, vil deltage aktivt i at udvikle foreningen og vores holdninger. Udover at invitere Fujitsus danske direktør på en kop kaffe, vil jeg opfordre Fujitsu til at deltage i vores udvalg, der vedrører den offentlige sektor, for eksempel digital forvaltning udvalget," siger han.

Fujitsu har i forvejen en repræsentant i brancheforeningens juridiske udvalg.

Lars Monrad-Gylling er i IT-Branchen i gang med en større strategiproces, som han ser frem til at færdiggøre sammen med resten af bestyrelsen.

"Jeg lægger personligt vægt på, at der ikke drages tvivl om min troværdighed. Derfor har jeg, ligesom mange andre medlemmer, altid været glad for at kunne møde kolleger og konkurrenter på neutral grund i brancheforeningsregi. Det er en af de store fordele ved at være med i IT-Branchen, og den kvalitet vil ingen af os give køb på. Den er vi alle med til at værne om," siger han.

Direktøren har for nylig været i næsten alle landets medier med historien om, at KMD nu stopper en sand gaveregn over de kommunale topembedsmænd.

En gaveregn, der talte rockkoncerter, fodboldkampe og golfturneringer.

I eftermiddag holdes der årsmøde i IT-Branchen, hvor blandt andre den nye erhvervsminister, Brian Mikkelsen (K), og Venstres gruppeformand, Kristian Jensen (V), gæster børsbygningen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S