Cisco vinder frem som sikkerhedsleverandør

En spørgeundersøgelse af 259 it-sikkerhedsfolk viser, at Cisco vinder gennemslagskraft som leverandør af netværkssikkerhed.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Vi er interesserede i at kigge på leverandørpræferencer," siger Bill Trussell, der er leder af sikkerhedsanalysen fra TheInfoPro.

Han bemærker, at "Cisco har bevæget sig op ad listen over, hvad vi kalder 'spændende leverandører', når vi spørger, hvilke produkter eller tjenester respondenterne anser som 'spændende'."

Trussell påpeger, at undersøgelsen består af åbne spørgsmål uden en liste af svar, der kan vælges i mellem. Spørgeundersøgelsen foretages to gange om året.

Undersøgelsen hedder Information Security Study og er baseret på interview af it-sikkerhedschefer og it-chefer fra store og mellemstore virksomheder i Nordamerika og Europa. I den nyeste undersøgelse lander McAfee på toppen af listen over "spændende leverandører", mens Symantec indtager andenpladsen efterfulgt af Cisco og Palo Alto Networks.

For de mellemstore virksomheder topper Cisco og Palo Alto dog listen, mens McAfee og Symantec ikke engang er at finde på en top fem.

"Det er værd at trække det faktum frem, at Cisco sidder i toppen af listen," siger Trussell. Cisco, Symantec og Juniper er nogle de leverandører, der oftest bliver positivt fremhævet i svarene til en række spørgsmål om sikkerhedsleverandører og kontraktforhandlinger.

Af andre konklusioner fra interviewene bliver databeskyttelse nævnt af omtrent en tredjedel af de adspurgte virksomheder som en topprioritet for i år. Symantec fremhæves som "den åbenlyse markedsførende virksomhed i forhold til at blive nævnt som 'i brug' og 'under planlægning'," står der i rapporten fra TheInfoPro. Også McAfee har en "voksende mængde tilhængere."

Spørgeundersøgelsen kommer også ind på strategier for virtualisering og cloud computing.

Ekstremt bekymrede

Alle på nær to procent af de af respondenterne, der også er med i Fortune 100, svarer, at de har virtualisering "i brug" i deres virksomheder eller har planer om det, og 33 procent forventer, at virtualisering vil påvirke deres indkøb af sikkerhedsløsninger.

I denne forbindelse nævnes Check Point oftest, som den leverandør respondenterne vælger til at løse deres sikkerhedsbehov. Blandt de mellemstore virksomheder svarer 41 procent, at de er "meget bekymrede" eller "ekstremt bekymrede" for sikkerheden i virtuelle miljøer på grund af den øgede kompleksitet.

35 procent af Fortune 1000-respondenterne i undersøgelsen svarer, at de allerede bruger cloud computing-tjenester, mens 25 procent planlægger at gøre det i løbet af de næste to år.

29 procent af respondenterne angiver "HR-informationssystemer" som den type applikation, der med størst sandsynlighed vil overgå til cloud-tjenester efterfulgt af e-mail og ERP-systemer.

Trussell fortæller at være lettere overrasket over, at HR-systemer blev fremhævet som den mest sandsynlige applikation at overgå til skyen, "da der er personfølsomme informationer i HR-systemer."

Derudover påpeger undersøgelsen, at 72 procent af respondenterne er "ekstremt bekymrede" eller "meget bekymrede" over sikkerheden i cloud-miljøer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS