Er dette enden for Palm?

Palm vurderer, at omsætningen fra virksomhedens relancerede smartphone-forretning langt fra vil leve op til tidligere prognoser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I stedet for en samlet årsomsætning på 8,8 til 9,9 milliarder vil dette blive et noget mere magert regnskabsår for Palm.

Virksomheden skriver i en pressemeddelelse, at teleselskaberne reducerer eller udskyder
bestillinger af Palms webOS-baserede smartphones som Pre Plus og Pixi Plus på grund af "lavere end forventet forbrugerinteresse" for de nye produkter.

Omsætningen bliver ifølge virksomheden lavere i det nuværende tredje kvartal og for det samlede regnskabsår. Den originale Palm Pre, som var den første smartphone med det velansete og innovative webOS, kom på markedet på Sprints netværk sidste juni.

Som en reaktion styrtdykkede Palms aktieværdi i går, torsdag, med 7,63 kroner - over 17 procent - til 36,75 kroner. Den havde allerede taget et dyk tidligere på ugen på grund af kritiske vurderinger fra aktieanalytikere. Vivek Arya, som er analytiker hos Bank of America/Merrill Lynch, ændrede sin vurdering fra "køb til "underpræstation" og reducerede sin vurdering af aktieværdien fra 110 kroner til 55 kroner. Den nåede sit højeste niveau nogensinde i september på 95,35 kroner. I mandags endte Palms aktieværdi på 50,01 kroner, og onsdag faldt den yderligere til 44,25 kroner.

Begrænsede valgmuligheder

I virksomhedens pressemeddelelse citeres Palms bestyrelsesformand og koncernchef, Jon Rubinstein, for at sige:

"Vores teleselskabspartnere er fortsat engagerede, og vi arbejder tæt sammen med dem om at øge opmærksomheden og fremme salget af vores differentierede Palm-produkter."

Men Arya skriver i sin analyse, at "handlingsvinduet er ved at lukke" i lyset af den fortsat stigende succes for både Googles Android, Research In Motions BlackBerry og Apples iPhone og selv for Microsofts relancerede Windows Phone 7. Palm har kun 713 millioner kroner i kassebeholdningen, der skal række til de omfattende fortsatte driftsomkostninger såsom en ny reklamekampagne for webOS-produktlinjen.

"Palms valgmuligheder er i vores perspektiv begrænsede," skrive Arya.

Andre mener, at handlingsvinduet for længst er smækket i.

"Hvis Palm overhovedet havde en reel chance - og det er bestemt diskutabelt - så den hurtigt ved at forsvinde," skriver David Coursey fra PC World i USA i et blogindlæg med titlen "Why Palm can't be saved".

"Lad mig gøre det fuldstændigt klart: Der er ingen, der har nogen gyldig grund til at købe en smartphone fra Palm, på nær nogle få, der hader Apple, Android og BlackBerry lige inderligt. En hver af disse tre konkurrenter er et bedre valg end en Palm Pre Plus eller Pixi Plus," skriver Coursey.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S