IBM fyrer over 400 ansatte

IBM har meddelt mere end 400 ansatte, at de vil blive afskediget.

Artikel top billede

IBM har vist over 400 ansatte vintervejen. (Foto: Frederik Danvig)

Computerworld News Service: Fagforeningen Alliance@IBM/CWA Local 1701, er den primære kilde til information om, at 400 IBM-medarbejdere har fået en fyreseddel.

Fagforeningens online informationsforum om fyringer og relaterede emner var i går rødglødende med nyheder fra ansatte - alle anonyme - der havde fået en fyreseddel.

Alliance får dokumentation på fyringerne og kan derfor typisk hurtigt sige noget om antallet af fyringer, som forventes at overstige 400, oplyser said Lee Conrad, der er national koordinator hos Alliance.

IBM kommenterer aldrig på justeringer af antallet af ansatte udover - ligesom i går - at sige, at det er et resultat af en justering af "vores kvalifikationer og struktur for at imødekomme vores klienters skiftende behov."

Conrad forklarer fyringerne med en satsning på mere offshoring. IBM har været i gang med at reducere sin arbejdsstyrke i USA. Ifølge de seneste tal har virksomheden nu 105.000 ansatte i USA mod 115.000 for et år siden, men har samtidig øget antallet af ansatte andre steder i verden.

IBM har omtrent 400.000 ansatte på verdensplan.

De netop fyrede ansatte vil muligvis være berettigede til hjælp under Trade Act of 1974. Det amerikanske arbejdsministerium oplyste i en notits offentliggjort i sidste måned i Federal Register, at tidligere fyrede ansatte fra IBM global services er berettigede til økonomisk hjælp under samme lovgivning.

Berettigelse til denne hjælp træder i kraft baseret på et antal branchemæssige overvejelser såsom "en flytning til udlandet af de ansattes firmas produktion af varer eller levering af services i lighed eller direkte konkurrence med de, der produceres/leveres af de ansattes firma."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen