Skat tættere på skyen efter nyt nedbrud

Nedbrud gør Skat mindre afvisende overfor skalerbar løsning med cloud computing. Men oldtids-mainframe blokerer for kvantespringet.

Artikel top billede

Dagens traditionelle nedbrud hos Skat på premieredagen for offentliggørelsen af borgernes årsopgørelser, får nu myndigheden til at bløde op på spørgsmålet om eventuel brug af cloud computing, virtualisering og medfølgende mulighed for at skalere servicen.

Hos Skat fortæller Søren Kjær Jensen, kontorchef for Vejledning og Afregning, Person, at det primært er sikkerheden, der bekymrer Skat i forhold til mulighederne i skyen.

"Det er klart, at vi løbende følger med i, hvad der er af udviklingsmuligheder. Vi er nok stadigvæk i en situation, hvor vi sikkerhedsmæssigt er lidt konservative," siger Søren Kjær Jensen.

Selvom Skat altså løsner op overfor skaleringstanken, afviser kontorchefen, at myndigheden på nogen som helst måde har planer i den retning.

"Men vi er jo bevidste om, at hvis der dukker tekniske fertiliseringer op, som på nogen måde kan udvide, så må vi jo kigge på dem, og se, hvorvidt de kan indpasses i vores måde at agere på," siger Søren Kjær Jensen.

"Men vi skal altså som sagt have en rimelig sikkerhed for, at data, som jo er fortrolige, bliver behandlet på en sikker måde," siger han.

Derfor understreger han, at Skat endnu ikke er så langt i overvejelserne, at man kan tale om en egentlig mulighed for at benytte cloud computing til mere skalerbare løsninger, men at man i al fald er interesseret i muligheder, der kan servicere borgerne bedst muligt, og samtidig reducere driftsomkostningerne.

"Det vil hele tiden være med den konservative tilgang, at sikkerheden er i top omkring de oplysninger, vi kommunikerer med skatteyderne," siger Søren Kjær Jensen.

"Men skalerbarhed kunne være interessant, hvis det er sikkert nok?

"Jamen, det er der ingen tvivl om, at det vil vi kigge på med nysgerrighed og interesse," siger Søren Kjær Jensen.

Altså cloud computing…virtuelle servere, der bliver større eller mindre, afhængig af, om der er to kunder eller to millioner?

"Ja, men problemet er, at du skal virtualisere en mainframe-kapacitet, og det er jo bare ikke lige at gøre, fordi det ikke er en server-baseret grundstamme, vi har i dag. Så det er også noget der skal overvejes, hvis vi skal gå den vej," siger Søren Kjær Jensen.

Køber mere mainframe-kapacitet

I år har Skat forsøgt at imødekomme det kendte belastningsproblem med årsopgørelsen ved at tilkøbe 25 procent ekstra mainframe-kapacitet hos leverandøren CSC i marts og til dels april måned.

Hvad det koster, ønsker Søren Kjær Jensen ikke at oplyse, men han kalder det "en fornuftig aftale" om udvidelse af kapaciteten.

Han fortæller, at Skat desuden i år har fordelen af weekenden, fordi maskinen så ikke skal lave så meget andet, end netop at fremvise årsopgørelser med TastSelv.

Det skyldes, at Skats interne medarbejdersystemer ikke belaster maskinen, mens medarbejderne holder weekend. Og det giver mere kapacitet til borgerne i de første dage, end på det tilsvarende tidspunkt i 2009, forklarer han.

Skat havde mellem klokken 22.00 i aftes og 07.00 fredag morgen fremvist en kvart million årsopgørelser for borgerne. Fra kort før klokken 09.00 oplevede besøgende store problemer med at tilgå hjemmesiden, som indimellem gik helt i sort.

Sidste år fremviste Skat mellem fem en halv og seks millioner årsopgørelser mellem 12. og 30. marts.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse