Skat tættere på skyen efter nyt nedbrud

Nedbrud gør Skat mindre afvisende overfor skalerbar løsning med cloud computing. Men oldtids-mainframe blokerer for kvantespringet.

Artikel top billede

Dagens traditionelle nedbrud hos Skat på premieredagen for offentliggørelsen af borgernes årsopgørelser, får nu myndigheden til at bløde op på spørgsmålet om eventuel brug af cloud computing, virtualisering og medfølgende mulighed for at skalere servicen.

Hos Skat fortæller Søren Kjær Jensen, kontorchef for Vejledning og Afregning, Person, at det primært er sikkerheden, der bekymrer Skat i forhold til mulighederne i skyen.

"Det er klart, at vi løbende følger med i, hvad der er af udviklingsmuligheder. Vi er nok stadigvæk i en situation, hvor vi sikkerhedsmæssigt er lidt konservative," siger Søren Kjær Jensen.

Selvom Skat altså løsner op overfor skaleringstanken, afviser kontorchefen, at myndigheden på nogen som helst måde har planer i den retning.

"Men vi er jo bevidste om, at hvis der dukker tekniske fertiliseringer op, som på nogen måde kan udvide, så må vi jo kigge på dem, og se, hvorvidt de kan indpasses i vores måde at agere på," siger Søren Kjær Jensen.

"Men vi skal altså som sagt have en rimelig sikkerhed for, at data, som jo er fortrolige, bliver behandlet på en sikker måde," siger han.

Derfor understreger han, at Skat endnu ikke er så langt i overvejelserne, at man kan tale om en egentlig mulighed for at benytte cloud computing til mere skalerbare løsninger, men at man i al fald er interesseret i muligheder, der kan servicere borgerne bedst muligt, og samtidig reducere driftsomkostningerne.

"Det vil hele tiden være med den konservative tilgang, at sikkerheden er i top omkring de oplysninger, vi kommunikerer med skatteyderne," siger Søren Kjær Jensen.

"Men skalerbarhed kunne være interessant, hvis det er sikkert nok?

"Jamen, det er der ingen tvivl om, at det vil vi kigge på med nysgerrighed og interesse," siger Søren Kjær Jensen.

Altså cloud computing…virtuelle servere, der bliver større eller mindre, afhængig af, om der er to kunder eller to millioner?

"Ja, men problemet er, at du skal virtualisere en mainframe-kapacitet, og det er jo bare ikke lige at gøre, fordi det ikke er en server-baseret grundstamme, vi har i dag. Så det er også noget der skal overvejes, hvis vi skal gå den vej," siger Søren Kjær Jensen.

Køber mere mainframe-kapacitet

I år har Skat forsøgt at imødekomme det kendte belastningsproblem med årsopgørelsen ved at tilkøbe 25 procent ekstra mainframe-kapacitet hos leverandøren CSC i marts og til dels april måned.

Hvad det koster, ønsker Søren Kjær Jensen ikke at oplyse, men han kalder det "en fornuftig aftale" om udvidelse af kapaciteten.

Han fortæller, at Skat desuden i år har fordelen af weekenden, fordi maskinen så ikke skal lave så meget andet, end netop at fremvise årsopgørelser med TastSelv.

Det skyldes, at Skats interne medarbejdersystemer ikke belaster maskinen, mens medarbejderne holder weekend. Og det giver mere kapacitet til borgerne i de første dage, end på det tilsvarende tidspunkt i 2009, forklarer han.

Skat havde mellem klokken 22.00 i aftes og 07.00 fredag morgen fremvist en kvart million årsopgørelser for borgerne. Fra kort før klokken 09.00 oplevede besøgende store problemer med at tilgå hjemmesiden, som indimellem gik helt i sort.

Sidste år fremviste Skat mellem fem en halv og seks millioner årsopgørelser mellem 12. og 30. marts.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S